Published On: 19 Dhjetor, 2015
Bota |

NATO, luftë Rusisë? Shton avionët spiunë, anijet dhe bombarduesit

Ndërsa situata Rusi-Turqi vijon të jetë njësoj e tensionuar dhe pas deklaratave të fundit të Putin, NATO-ja ka rënë dakord për të rritur mbrojtjen ajrore të Turqisë.

Këshilli i aleancës ushtarake të NATO-s ka miratuar një paketë për shtesë në avionë, anije dhe pajisjeve të mbikqyrjes për Turqinë. Masat vijnë pas tensionit që pasoi rrëzimin e avionit rus nga Turqia.

“Ne kemi rënë dakord për një paketë masash për sigurimin për Turqi në funksion të situatës së paqëndrueshme në rajon” tha për Reuters Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Kjo do të na japë një mbikëqyrje më të mirë të situatës, më shumë transparencë, më shumë parashikueshmëri dhe do të kontribuojë në stabilizimin e situatës në rajon dhe gjithashtu ne qetësimin e tensioneve”- ka thënë ai.

Edhe pse përmbajtja e paketës nuk është finalizuar, përforcuesit pritet të përfshijnë aeroplanë edhe avionë spiunë, radarë me një rreze prej mbi 400 kilometrash.

Përveç kësaj, Gjermania dhe Danimarka do të furnizojnë anijet, të cilat janë të vendosura tashmë në Mesdhe.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...