Published On: 18 Maj, 2016

Nano u takua në Kretë me Millosheviçin me bekimin e Xhavit Halitit, Azem Sylës dhe vetë shtabit të UÇK-së!

Nanosit ju dorëzuan si ndihmë e parë në dorë 600.000 CHF. Parlamenti i Serbisë ka vërtetuar se edhe Serbia e pat ndihmuar PSSH-në me 17 milionë dollarë “për ta destabilizuar Shqipërinë’’.

Shefqet Jashari – Strofci

Majtistët donin ta shkatërronin LDK-në, lufta që kurrë nuk pushoi
Derisa Fatos Nano, kishte për qëllim rrëzimin e Sali Berishës nga pushteti për ta marr vet atë pushtet mbi shqiptarët e Shqipërisë. Edhe pararoja staliniste e LPK-së kishte të njëjtat synime: Largimin e Dr. Ibrahim Rugovës nga skena politike dhe shkatërrimin e LDK-së që ata të bëhen pari e Kosovës. Marrëveshja parashihte që LPK-ja ta ndihmonte me mjete financiare Fatos Nanon dhe PSSH-në. Në anën tjetër Fatos Nano së bashku me Fatos Klosin, u zotuan se pasi të vijnë në pushtet do ta ndihmojnë LPK-në dhe forcat e majta të Kosovës për t’i realizuar synimet e tyre në Kosovë.
Duke qenë i vetëdijshëm Fatos Nano dhe Fatos Klosi se LPK-ja dhe forcat tjera majtiste të Kosovës nuk kishte “kaçik” t’i realizonte synimet e tyre pa një organizim të mirëfilltë të mbështetur në parimin “qëllimi i arsyeton mjetet”, murrën për detyrë që ta aftësojnë LPK-në në të gjitha aspektet.
I pari i SHIK-ut të Shqipërisë Fatos Klosi e ndihmoi Xhavit Halitin ta formonte SHIK-un e tij. Po ashtu e ndihmuan edhe Kryesinë e LPK-së, dhe redaksinë revistës “Zëri i Kosovës” me ekspert të ish- Sigurimit të Shtetit, për t’i aftësuar të bëjnë një luftë të ashpër kundër dr. Ibrahim Rugovës, LDK-së, institucioneve shtetërore të Republikës së Kosovës, kundër Sali Berishës, PD-së dhe forcave demokratike të Shqipërisë.
Për ta bërë të plotfuqishme Marrëveshjen e arritur në mes Xhavit Halitit dhe Fatos Nanos, me ftesën e kryesisë së LPK-së, në pranverën e vit 1993 arriti në Zvicër një delegacion i PSSH-së në i kryesuar nga kryetari e saj Fatos Nano, për të biseduar me Kryesinë e LPK-së për miratimin e marrveshtjes që e kishin arritur Fatos Nano dhe Xhavit Haliti. Delegacioni i PSSH-së ishte në këtë përbëje: Fatos Nano, Kastriot Islami, Namik Dokle, Servet Plumbi, Sabit Brojka, e ndonjë tjetër. Ndërsa LPK-në, në atë takim e përfaqësonte Kryesia e saj. Marrëveshja u miratua nga të dy palët.
Xhavit Haliti kërkonte nga Nano ta ndihmonte realizimin e Marrëveshjes së Zurich-ut
Nanosit ju dorëzuan si ndihmë e parë në dorë 600.000 CHF. Parlamenti i Serbisë ka vërtetuar se edhe Serbia e pat ndihmuar PSSH-në me 17 milionë dollarë “për ta destabilizuar Shqipërinë’’. Edhe më vonë LPK-ja e ndihmoi Nanon me mjete financiare, por ndihma më e madhe ju bë atij më 1997, kur pararoja staliniste e LPK-së nën udhëheqjen e Ibrahim Kelmendit mur pjesë në shkatërrimin e shtetit shqiptar së bashku me komunistët e rrugaçët e Shqipërisë, dhe me kriminelë e hajna shqiptarë, të cilët Qeveria greke i lëshoi nga burgjet e saja për ta ndihmuar Nanon dhe komunistët shqiptarë.
Të shikojmë si e shpjegon atë marrëveshje gazetari i mirënjohur Bledi Fevziu, në shkrimin e tij: ’’Zeka kosovari misterioz’’, të botuar në revistën’’Klan’’( mars 2000). Së pari na e jep një biografi të shkurtër të Xhavit Halitit, pastaj kalon në shpjegimin e marrëveshjes së Zurihit. Ai thotë: ‘’I veshur gjithnjë shik, i heshtur dhe me një buzëqeshje që duket se nuk I ndahej kurrë, Xhavit Haliti një prej njerëzve më të rëndësishëm politikë të Kosovës. Vetëm tani vonë e ka zbuluar identitetin e tij, ose më mirë e ka zbuluar për të gjithë, edhe për ata që e kanë ndjekur Kosovën nga larg dhe gjatë përballjeve në lokalet luksoze të Tiranës në këto vite, e kanë konsideruar një të huaj të zakonshëm… Gjithnjë prezent e misterioz njëherazi, njeriu që kalonte shpesh mbrëmjeve në barin e Hotel Rognerit në Tiranë, ka befasuar shumë vetë kur është shfaqur në ekranet televizive përkrah Thaçit në Rambuje. Anëtar i delegacionit të UÇK-së, ai ngërthente në të vërtetë brenda tij, gjithë historinë e trazuar të 20 e ca viteve të rezistencës kundër serbëve në Kosovë… Një histori që vetëm tani vonë, atij i pëlqen ta prek disi. Pa harruar të thotë se një pjesë të madhe të saj nuk do ta tregoj kurrë. Se do ta marrë me vete, së bashku me emrin e tij të dytë, pseudonimin Zeka, që me kalimin e viteve, është bërë më i njohur edhe se sa emri i vërtetë”.
Bledi Fevziu në mesin e shumë të dhënave biografike për Xhavit Halitin, na jep edhe ca të dhëna për Marrëveshjen e Zurihut. Ai thotë: “Zeka dëshmon se kishte filluar edhe kontaktet me klasën e re politike shqiptare. Ramiz Alija kishte ikur dhe njerëzit që e kishin zëvendësuar atë, ishin kontaktuar të parët. Fillimisht Nano, pas largimit nga posti i Kryeministrit më 1991, dhe gjatë një vizite në Zvicër më 1993. Zeka duket se ruan për vete detajet e bisedave me liderin socialist në pranverën e vitit 1993, por ai thotë se në mes tyre u vendos një pakt xhentellmensh. Nano u angazhua ta ndihmojë lëvizjen separatiste nëse PS vinte në pushtet. Kjo ndodhi vërtet sipas Zekës në pranverën e vitit 1998. Por deri atëherë pati edhe kontakte tjera. ’’
Siç po shihet ‘’Zeka’’ ia tregoi Bledi Fevziut, obligimet që i kishte marrë Fatos Nano si palë e asaj marrëveshjeje, por nuk ia tregoi obligimet konkrete të LPK-së, ndaj palës tjetër, PSSH-së. Por kjo nënkuptohet kur thotë se’’Zeka duket se i ruan për vete detajet e bisedave me liderin socialist në pranverën e vitit 1993.’’
Për ato ‘’kontaktet tjera’’ që i ka pasur Xhavit Haliti me Fatos Nanon (pas marrëveshjes së Zurich-it) që i përmend Bledi Fevziu, e ka fjalën për marrëveshjet e Xhavit Halitit me Nanon gjatë vitit 1998. Për këto takime dhe marrëveshje të tyre flet vet Xhavit Halitit në intervistën e tij të botuar në gazetën ’’Zëri’’ 5- 12 shkurt 2001. Ai në intervistën e tij tregon edhe për ‘’shumë marrëveshje dhe vendime të pa shkruara’’ që ai i ka lidhur me kreun e Qeverisë së Shqipërisë, Fatos Nanon, ministrin e Mbrojtjes, Sabit Brojkaj, me Drejtorin e policisë Sokol Bare, si dhe me Drejtorin e SHIK-ut Fatos Klosin gjatë vitit 1998/99. Edhe pse Xhavit Haliti, nuk tregon se për ç’far ‘’marrëveshje’’ dhe ‘’vendime’’të pa ‘’shkruara’’ e ka fjalën, ngjarjet e atyre viteve në Shqipëri dhe në Kosovë, na bëjnë me dije se ‘’vendimet’’ dhe ‘’marrëveshjet’’ e tyre kanë të bëjnë me pengimin e FARK-ut me të gjitha mënyrat për të mos marr pjesë në çlirimin e Kosovës, duke përfshirë edhe vrasjet e kundërshtarëve të tyre politik.
Në pyetjen e gazetarit se autoritet suprem i UÇK-së në Shqipëri keni qenë ju, Haliti përgjigjet: ” Po. Unë dhe Azem Syla.”
Ndërsa në pyetjen e gazetarit se a e keni takuar Fatos Nanon ai përgjigjet: ” Në fillim unë kam qenë i prekur me Fatosin, për faktin që nuk pranonte realisht as të takoheshim, nga se e dinte se pse e kërkoja për takim. Dhe mesazhet i shkonin çdo ditë: çka po thua dhe çka ke obligim. Në përpjekjet e mia, ndihmesë të madhe për ta sqaruar kam pasur edhe nga rrethi i shokëve të Fatosit, të cilët i njihja edhe unë, dhe të disa strukturave të shtetit.’’( e ka fjalën për SHIK-un e F. Klosit-vërejtja ime)’’. Dhe një ditë më ka ftuar dhe jemi marrë vesh për të gjitha.”

Kjo nënkuptohet se Xhavit Haliti kërkonte nga Fatos Nano për ta ndihmuar në realizimin e Marrëveshjes së Zurich-ut, me të cilën Fatos Nano ishte obliguar që ta ndihmonte LPK-në për ta shkatrruar LDK-në dhe për ta larguar nga skena politike dr. Ibrahim Rugovën. Prandaj Haliti ia kujton Nanos se LPK-ja i ka kryer obligimet që kanë dalur nga Marrëveshja e Zurich-ut, prandaj i thotë: ”çka po thua çka ke obligim.” – VIJON

(Shënim i redaksisë: Kjo sqaron dhe konfirmon se Fatos Nano ishte në takimin në Kretë me Millosheviçin me bekimin e Xhavit Halitit, Azem Sylës dhe tërë shtabit të UÇK-së. Pra, këta ishin shërbëtorë të Beogradit prandaj e dërguan deri në Kretë Nanon. Ka mbetur që një ditë zbulohet edhe kodi i Xhavit Halitit si spiun i UDB-së, pasi tashmë siç e dini i Azem Sylës është zbuluar.)

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/se-shpejti-do-te-shperthejne-arrestimet-e-figurave-te-ldk-se-nuk-e-shpeton-serviliteti-ndaj-shik-ut-dhe-pdk-se/

http://www.shqiptari.eu/milaim-zeka-zbulimi-i-rastit-hajra-e-zbardhe-te-gjithe-zinxhirin-e-krimit-ne-kosove/

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Luan thotë:

    O Blendi Fevziu quhet o njerz!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...