Published On: 13 Tetor, 2016

Naim Ternava thirrje Turqisë t’jetë sa më e pranishme në Kosovë

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Ternava, ka thënë në një konferencë fetare, e cila po zhvillohet në Stamboll, se pas luftës është rritur numri i shkollave fetare në Kosovë. Sipas tij, duhet bërë diçka për të ardhmen e myslimanëve dhe ka kërkuar që Turqia të fokusohet edhe më shumë në Ballkan.

Tërnava mendon se çdo vit duhet të dërgohen fëmijët e Kosovës për studime në Turqi, transmeton “Koha.net”.

“Numri i shkollave tona dalëngadalë është duke u rritur. Duhet të bëjmë diçka për të ardhmen dhe për të forcuar të ardhmen tonë. Turqia duhet të fokusohet edhe më shumë në Ballkan. Çdo vit duhet të dërgohen fëmijët tanë në shkollat në Turqi. Por, nuk mund të marrim mbështetje nga buxheti i shtetit. Prandaj është barrë e rëndë t’i edukojmë fëmijët tanë. Në këtë aspekt ndihma e Turqisë është shumë e rëndësishme”, tha Tërnava.

Ai në fjalën e tij nuk ka lënë pa kujtuar edhe osmanët. Duke folur në emër të Ballkanit Tërnava ka thënë se pas rënies së shtetit osman janë mbyllur të gjitha institucionet fetare në Ballkan.

Kreu i myslimanëve të Kosovës këto deklarata i tha në Stamboll në punimet e Këshillit të 9-të Islamik të Euroazisë me temë “Islami në Euroazi: Bashkim, solidaritet dhe perspektiva e ardhmes kundër abuzimit fetar”, e cila organizohet nën kujdesin e Kryesisë së Çështjeve Fetare të Turqisë.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. verdi thotë:

  Mendoj se ne populli shqiptar duhet te kemi lidhje me shtetet orendimore Ameriken edhe gjermanin e jo me Turqin pushtusese dhe totalitare me kry me nji kriminel siq eshte Erdogani

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Luani thotë:

  Ohhh Naim ternava merri te gjithe ata hoxhallar e tu ehh fam tende e shkoni ne turqi atje i keni te gjitha me feenme shkolla e jeni taman musliman dhe nja 3.miljon shqipetar musliman i ke ne turqi ehh mos shiqo me mbjell far turke ne kosov tu kisha lut se nuk po dihet qysh po ju vjen e mbrama ahh pak nakan mbyt torturu masakru 500. vjet dhe bo doni menaj pru ne ks turqit ahh na kem shtet ekem shqiperin nan skem nevoj per fee ad per ata muta turq neqoftese don me jetu ne ks shiqo pak ma larg e kapju kombit se perndryshe skeni vend ne ks

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 3. Bajram thotë:

  Naim Ternava si klerik duhet te kuptoje se pa miratimin e qeverise se Kosoves,cdo ndihme apo perkrahje ndaj klerit musliman do te quhej nderhyrje ne punet e brendeshme te Kosoves. Politiken e zhvillimeve kulturore e ben ministri i aresimit dhe jo Naimi si klerik i nje feje qe kultivohet me fonde edhe te qeverise.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...