Published On: 10 Shkurt, 2016

Naim Rashiti, LDK e zgjedh Thaçin president, por ky e rrëzon qeverinë – zgjedhjet në vjeshtë

Analisti Naim Rashiti është i ftuar në Zonën B të Klan Kosovës.

Rashiti ka thënë se pret se liderët do të vazhdojnë agjendat e tyre ekskluzivisht kundër njëri tjetrit.

“Pres që 2 muajt e ardhshëm të ulen prapë, të cilët do të ulen jo vetëm për të gjetur zgjidhje por edhe për të rikuperuar dëmin”

“Surpriza do të jetë rikonfigurim institucional, LDK e PDK nuk do të mund të qeverisin, do të ketë zgjedhje në vjeshtë”.

Rashiti ka thënë se Thaçi ligjërisht i ka votat për tu bërë president.

“Thaçi ka ligjërisht votat, mandatin, numrat dhe përkrahjet pavarësisht si votohet por edhe Rugova nuk është votuar me 2/3 e votave”.

“Opozita po donë ta ndëshkojë nga ana e legjitimitetit”.

“Duket se Thaçi postin e presidentit e sheh si dalje nga politika”.

“Nëse ndodh diçka e keqe në këtë vend çmimin do ta bartin ata që janë të ulur në kërrigat e kryeministrit, zëvendëskryeministrit”.

“Kosova është në sfidë të vetërritjes, në ndërtim e sipër me sfidat e veta dhe faktori ndërkombëtar akoma ndjen një përgjegjësi”.

“Fokusi është në kualitetin e zgjedhjeve, nëse do të ishim në nivel tjetër të demokracisë në vitin 2014 fituesi I parë I zgjedhjeve nuk do të ishte marrë parasysh fare”.

 

Lexoni:

Presidentja ta shpërndaj Parlamentin!

Skenari i zi për LDK-në! E Ramushi tradhton Vetvendosjen…

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...