Published On: 25 Maj, 2016

Na iku Koço Danaj!

Sa keq që nuk “jemi të bashkuar” në Shqipëri Natyrale, së paku do të mirreshim vesh ndërveti më lehtas.
Na iku Koço Danaj, ne në Kosovë themi kur largohet dikush nga ne, e ju në Shqipëri thoni kur vdes dikushi. Pra, nuk ka vdekur Koço Danaj por “KOÇUA, braktis politikën e strategjinë nacionale, tash e tutje shpikësi e fikësi i Shqipërisë Natyrale do të merret me problematikat rajonale”.

Kështu lajmëron në facebook, shqiptaro-turku më i madh i të gjitha kohërave Salih Kabashi. Domosdo që nga “thellësia“ e zemrës dalin klithmat dhe pasthirrmat e frikës dhe tmerrit: e zeza, ububu, bobo, korba, kuku, obobo, qyqja, ç`na gjeti? kush do e “bashkon” Shqipërinë Natyrale?

D.m.th. paska qenë rrenë krejt “puna” e Koços!

Një mik i shkruan Salih Kabashit: “Kocua yt dhe normal edhe i yni, me pat marr inati qe realisht ja tregova ” suksesin” ne lidhje me “projektin” e tije per Shqiperin Natyrale dhe per faktin qe nuk i dergova edhe leket e kerkuara, me largoj prej listes te tije!
Eh sa Koqua e ka rru ( e do ta rruaj), kete popull ne emer te “bashkimit kombetar”, veq nje zot e di! “

Mjerë ne , kush do të na bashkojë,: kuku, obobo, qyqja ., ç`na gjeti?

E kishim edhe Albinin, e kishim edhe Kreshnikun, por që të tretë paskan qenë si vezët klluze; dhe kuaçka e dhe sikur të rrinte 100 vjet mbi to, ato vezë nuk do të çelnin. (Besoj se më kuptuat, fola kosovarqe e më shumë gjakovarqe për inat të Salih Kabashit dhe Nexhmedin Spahisë.)

“”- Hë Koço, ç’u bë me Projektin Shqipëri Natyrale ?- pyeti Salihu
Koçua, si politikan e politolog që është, nuk u përgjigj direkt në pyetjen time. Më shikoi drejt në sy, nënqeshi duke dashur të thotë djall ! Tha diçka që s’kishte lidhje me pyetjen, pastaj shtoi edhe diçka tjetër të përbërë nga fjali të ndërmjetme dhe në fund duke zbardhur dhëmbët me zbritje apo shtrembërim të buzës së poshtme të djathtë, me sy që i ndrinin si yje partizane, tha troç :
– Lëre, iku ajo punë ! Mirrem me politikat dhe problematikat rajonale… “ shkruan i gëzuari Salih Kabashi.

Reagimi i një miku tjetër i Salih turkut :” Hahaha..! edhe emri fort i shkon per rruajtje e mosbesim, si diqka natyrale por Jo edhe per projektin e tij te “zbuluar” te realizimit te shpejt te “Shqiperise Natyrale”. Te pakten Jo mbi baze te kapaciteteve, rrethanave dhe deshires se propozimit e ” parashikimit” te tij personal. Koçua do te kete besuar apo lansuar kete projekt ndoshta edhe nga naiviteti? Por Une besoj se me shume per qellime fillimisht theksimi e me pastaj edhe perfitimi..Si nje ish komunist dhe enverist I forte tanime qe i ka kaluar apo shkelur koha, Koçoja sikur donte te vinte ne pah me ngulm nacionalizmen e tij per te i kthtyer shkelqimin e asaj qe ka perenduar dhe i perket te se kaluares si produkt historik e politik I kohes te Ai..Paralajmerimi dhe iniciativa ka qene pokeshtu partizane, mirepo Koçua nuk munde jo me te realizonte kete gje siç e propogandoi, por as te arrinte te na bindete se perveq zhurmes se nje gje e tille do te munde te arrihej nga Ai apo te tilla mjete e mekanizma qfare Ai supozonte.. E ka ditur Koçuja por e kemi ditur edhe NE. Sidoqofte Koçua u permend!!”

Salihu vazhdon: “ E takova rrugës në Tiranë ( Salihu Koçon , i shihni në foto ) ditën e fundit të prillit. Takuar për herë të parë para 26 vjetësh. Takuar herën e fundit më 2000. E njoha e më njohu. Ky shkrim u vonua për shkak se prisja një intervistë që Koço Natyrali, tash Rajonali, dikur vetëm Koço Danaj, më tha se do të shihte dritën te gazeta Blic e Beogradit dhe te një TV serbe, cilës, s’ia mbajta mend emrin… I ka lexuar kush? E ka shikuar ndokush prej jush?”

Lajmin e ikjes së Koços ( jo vdekje së tij fizike ) një lexues tjetër ia komenton Salihut kështu:” Nderkaq baca Salih,me keqardhje por nuk kemi arritur te Marrim gje vesh me teper per fizkulturat dhe salltot mortale te Koços! Koçua qenka rrokullisur mu atje ku me SE paku eshte pritur, NE Beligrad he mozomakeq! Ka gjase qe nga bashkimi te na propozoj ndojfar pajtimi e vellazerimi rajonal..? Te dashur shoke e shoqe te na rroj e te na gjindet shoku Koçe!>>>”
“Dëm i madh kur e kujton se gjasat për ta parë atë ditë të gëzuar e të bekuar askush prej të gjallëve të sotëm nuk i ka as mund t’i ketë.- e përfundon shkrimin Salih Kabashi

Na paska ikur Koçua ! Domosdo që nga “thellësia” e zemrës dalin klithmat dhe pasthirrmat e frikës dhe tmerrit: e zeza, ububu, bobo, korba, kuku, obobo, qyqja, ç`na gjeti? kush do e “bashkon“ Shqipërinë Natyrale?

Më dhimbje të madhe, për punën e Koços:
Fahri Xharra, 24.05.16 nga Gjakova

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...