Published On: 15 Janar, 2016

Noé a e keni shpërlarë mirë gojën?

Shkruan: Shpend Sollaku

Noé A e keni shpelare mire gojen?

Edhe pse kam qene nje nga protagonstet e pare ne levizjen demokratike 1990-1992, kam ndjekur me nje fare indiference diskutimet e shumta ne shtyp dhe social network rreth mitimgjeve te para te Partise Demokratike. E para sepse ne to ka pak te verteta; e dyta, sepse jane bere nga njerez te painformuar; e treta sepse midis tyre ka edhe shume keqdashes. Tendenca e sotme eshte te hidhet poshte gjithe ajo periudhe, duke e paraqitur si levizje te manipuluar nga komunistet. Ata qe synojne kete diskreditim nuk thone apo nuk e dine se ne ato mitingje, ato dite, merrte pjese ajka e intelektualeve dhe e qytetareve antikomuniste apo qe mezi prisnin ndryshimin e sistemit. Harrojne qe dikush ato dite la edhe jeten, gje qe mund tʼi kish ndodhur edhe shume te tjereve. Asgje nuk u dhurua, por u imponua. Pa ate levizje, mund te ishim akoma si Kina apo Korea e Veriut. (keni harruar qe ka ende vende te diktatures se kuqe?). Ata qe guxuan te paret (ne fillim pakica) nuk duhen ngaterruar kurrsesi me ata qe u infiltruan per aresye te ndryshme interesi. (nje pjese e mire). Kjo duhet thene qofte per ata qe moren pjese ne levizjen studentore, qofte edhe edhe per ata ne rrethe. Ne PD-ne e fillimeve ishi n perfshire edhe monarkiste, balliste apo edhe te tjere intelektuale prej ish te te perndjekurve. Ishin edhe ata te manipuluar? Nje pjese e mire e te djathtes shqiptare u lidh me PD-ne si parti me e fuqishme alternative. Ky eshte fakt historik. Ajo nuk qe ne gjendje (edhe sot vazhdon po kjo dukuri) te dilte si force politike me vete, duke vazhduar te jete e percare ne monarkiste dhe republikane (ballistet). Prandaj jini me te ndershem ne komente e gjykime, sidomos nese beni pjese nder ata qe, ne ato dite te paharruara, fisheshin nen fustanet e grave. Para se te hidhni i balte mbi te gjithe levizjen demokratike te atyre viteve, shihuni mire ne pasqyre. Gjykoni sikur te ishit atehere, jo sikur jeni sot. Fakti i krijimit te aristokracise se te perndjekurve qe perfitoi nga PD-ja gjithcka dhe la ne harrese pjesen dermuese te tyre nuk eshte faji i nismetareve te levizjes demokratike, qe ekzistonte, edhe pse e shperndare, qe para formimiti te PD-se. Prandaj, te dashur pseudoanaliste, (sidomos ju qe nuk i keni jetuar ato dite), ndriconi pak mendjen, para se tʼi futni te gjithe ne nje thes. Ne foto: Sh S Noè dhe dhe politikani shqiptaro-amerikan Joseph J. DioGuardi ne Manastirin e Ardenices, fillim i vitit 1992. Kish ardhur per mbeshtetjen e levizjes demokratike ne Shqiperi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...