Published On: 31 Maj, 2016

Myftiu i ri i Serbisë është serbi Ivan Trifunoviq, i maskuar me emrin Abdullah Numani

E vërteta del edhe nga pusi!- fjalë e urtë popullore shqipe.
Ju kujtohet, sa e sa herë ju kemi thënë që hoxhallarët vinin edhe nga Rusia?
Këtë e vërtetoi Serbia këto ditë: Myftiu i ri i Serbisë Abdullah Numan në fakt është Ivan Trifunoviq.

Asambleja supreme e komunitetit islamik në Serbi ka emëruar Abdulah Numanin si myfti të ri të Serbisë, pasi myftiu paraprak Muhamed Jusufspahiq është liruar nga detyra e tij.
Asambleja u mblodh të shtunën në Novi Pazar për të emëruar myftiun e ri, transmeton KosovaPres.
66-vjeçari Abdulah Numan është një serb, i cili ka lindur në Beograd.

Ai është nipi i aktores së njohur serbe, Ruzhica Sokiq.

Ai thotë se si fëmijë ishte “keqkuptuar dhe ishte fëmijë rebel”, i cili ishte konvertuar në fenë islame në moshën 19 vjeçare, gjatë një udhëtimi në Indi.

Ai ka tri diploma fakulteti: në studimet islamike dhe filozofi, shkenca sociale, si dhe në biznes dhe menagjment.
Po ashtu, është i diplomuar edhe në master për teologjinë islamike.

Deri para pak kohësh, myftiu i ri serb ka qenë profesor në Universitetin e Melburnit në Australi.

E shihni miq të nderuar që me shekuj na kanë mashtruar! Të mjeret ne!

Fahri Xharra

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  cka ske pa e kurr ske ni
  Ba tek asht ivani mifti
  Ftyra boll iu paska nxi
  Del prej kishe e fuk nxhami

  O ivan shesheli e thrret
  Hajde ,hajde me tbaj synet
  E ta bajme nje zijafet
  Me raki qysh eshte adet

  Shkinat bajkan mashallah
  U ba ivani Avdullah
  E prej vorri Trifuni e thrret
  Avdullah hiq mos ki dert
  Kapuq te bardhe e kryqin ne gji
  Serbijanqe rrasu nxhami

  Tash sangjaku seri ban
  Qysh trifuni u ba Numan
  Muslihun eshte ba beteri
  Nuk shkon larg tju ka pa sherri

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(3)
 2. Naser thotë:

  Ki eshte ty ju të njëjtë jeni punoni per serbin könne mère të imam it falc ti ne emër të gazetarit falco dhe patriot i rrejshem asgje nuk ben per ti bashkuar shqiptarët por i largon i për qan me anti islam që je fashist i paguar nga papà i romes dhe nga iluminatet masont serbo sllav e shef veten tash se kush je racist

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(4)
  • Mal Uka thotë:

   Edhe majmuni i ka dy kame si ti Naser efendi , Shkenca nuk e mohon qe egziston nje fuqi mbi natyrore Dhe ajo fuqi mvaresisht prej gjuhe Emertohet Got, boge , allah ,e te neve shqip Zot Dua ta them nje te vertete qe baben dhe krejt familjaret i kan besue fese islame shqipetarqe Pa e patur merzi e as pa i bere dam asnje besimi tjeter Shume hoxhallarve patriot u kam bere hyzmet ne oden e babes Por ata ishin pishtar te emancipimit Ne rend te pare shqipetar , te burgosur e perjetues te burgut Goli otok Njerz qe te paret i kan shkollue femnat per ta emancipu me dinjitet kulturen Por qiftat tu qe paraqiten per shkak te fese se bleme
   dhe jan kunder tradites shqipetare qe feja nuk
   i ka nda perkunder rahatija nderfetare te shqipetaret
   ishte krenarija kombetare shembull i veqant ne bote
   Ti fene , mjekrren pantollt e shkurt qe nuk ti ka bajt as babe e as babgjysh iki pranue me pagese dhe e rrene zotin e robin Une jam kunder rrencave Kunder atyre qe ne emen te Allahu egberit vrasin njerz ne rruge , ne teater, ne shitore , ne pazare !!
   Por te polemizoj me ty qe nuk din shqip te flasish per mue eshte shpenzim material Thefash qafen !

   Përgjigjiuni
   Pelqej(10) Nuk Pelqej(2)
  • benYour Name... thotë:

   Shkruaj me mire se s’po kuptohesh

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
  • Përshëndetje z. Naseri. ” … Në një Odë / ndejë, shtrohet pyetja; Çfar / çka është më së lehti…!!!?
   Njëri nga të pranishmit e Odes tha : Me folë / shkru !!!
   Një plak i menqur, iu drejtu ati që foli dhe i tha: Po, ke të drejtë, s`ka më kollaj / lehtë se me folë, sidomos atëherë ” kur nuk din “… ” Ju përshëndes…… PS, përshëndes z. Mal Uken, njëherit e përgëzoi për këto rreshta, ha, ha, ha….. Klm

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...