Published On: 17 Maj, 2016

Mustafa: S’është e vërtetë që qeveria ka kërkuar që kusht për liberalizim të jetë demarkacioni

Kryeministri Mustafa ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk ka kërkuar nga BE-ja që demarkacioni me Malin e Zi të jetë kusht që kosovarët të udhëtojnë pa viza.

Ai gjatë konferencës për media me komisionerin Hahn ka thënë se demarkacioni ka hyr më vonë, raporton Indeksonline.

“Në kriteret që kanë pasur të bëjnë me viza kanë qenë korrupsioni dhe krimi, kthimi i të larguarve nga Kosova. Çështja demarkacionit ka hyr më vonë. Dhe nuk është e vërtet që Qeveria e Kosovës e ka kërkuar një gjë të tillë sepse ne nuk kemi asnjë kontekst me Malin e Zi. Komisioni shtetëror e ka kryer punën shume mirëpo ashtu edhe ekspertët e kanë thënë se ishte në rregull ky proces. Nuk kemi kontekst shtetëror  apo qeveritar me Malin e Zi. Ne momentin kur del që ka pasur lëshim ne do ta rinegociojmë”, ka thënë Mustafa./Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...