Published On: 2 Shkurt, 2016

Mustafa: Po na ngatrroni me sirianët, vetëm 5 kosovarë kërkuan azil në dhjetor

 

  • Kryeministri Isa Mustafa në fjalimin e tij të hapjes së Konferencës së tretë ndërkombëtare “Germia Hill” në Prishtinë ka folur për procesin e liberalizimit të vizave. Mysafirëve që kanë ardhur nga e gjitha bota në Prishtinë ai u ka thënë se numri I kosovarëve që po kërkojnë azil në vendet e BE’së ka rënë ndjeshëm. Ai ka theksuar se vetëm 5 kosovarë kanë kërkuar azil gjatë muajit dhjetor.

Më poshtë mund ta lexoni të plotë fjalimin ku adresohen edhe tema tjera siç është prania e kosovarëve në ISIS.

Fjala e plotë e Kryeministrit Isa Mustafa në hapje të konferencës:

 

Të nderuar pjesëmarrës,

Të nderuar zëvendëskryeministra,

I nderuar zëvendëskryeministër dhe ministër i Punëve të Jashtme, z. Thaçi, si organizator i këtij tubimi,

Të nderuar ambasadorë që jeni prezentë këtu,

Ekspertë, gazetarë nga mbi 30 shtete që keni ardhur këto ditë në Kosovë në këtë konferencë.

Më lejoni që t’ju dëshiroj mirëseardhjen në Republikën e Kosovës në konferencën tradicionale të diplomacisë tonë të quajtur “Germia Hill”.

Përndryshe, Germia është një pjesë e bukur e Prishtinës, është një frymëmarrje e këtij qytetit, një park rrëzë qytetit, i dashur dhe me shumë vlera për qytetarët e Prishtinës dhe të Kosovës.

Është ky emër identifikues i kësaj konference që e dallon nga shumë konferenca tjera që mbahen këtu dhe në kryeqytetet tjera evropiane.

“Germia Hill” nuk synon të dallohet vetëm nga emri, por është një qëllim i Kosovës që të jap kontribut thelbësor temave që preokupojnë dhe angazhojnë diplomacinë dhe kancelaritë evropiane.

Kemi parë edhe sivjet se më shumë se kurrë fokusi i opinionit ndërkombëtar kanë qenë çështjet e sigurisë.

Kosova është një vend stabil, është vend i paqes, vend i komunikimit dhe bashkëpunimit të ngushtë mes komuniteteve tona, por edhe me fqinjët tanë.

Kosova kurrë nuk ka qenë më shumë e ndërlidhur me familjen evropiane sesa që është tani. Ne kemi nënshkruar marrëveshjen tonë të parë kontraktuale me Bashkimin Evropian dhe me këtë Kosova është bërë një faktor i zhvillimit, faktor stabiliteti, faktor i dialogut me fqinjët, kontribuues i sigurisë dhe paqes në Ballkanin Perëndimor.

Janë tri fusha ku ne jemi angazhuar në mënyrë specifike dhe po ashtu vërej se në agjendë edhe këto tri fusha janë mbuluar edhe nga panelet e konferencës. Fillimisht çështja e migrimit, është tema që prek në rrënjë debatin politik dhe medial evropian.

Publiku evropian është i brengosur me valën e refugjatëve. Nga takimet dhe bisedat që kam me homologët e mi në Evropë shoh që kjo dukuri ka mundësi të godet drejtpërsëdrejti vlerat tradicionale evropiane dhe të rrezikoj edhe politikat tradicionale mikpritëse evropiane.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...