Published On: 12 Janar, 2016

Mustafa: Nuk shkoj në Bruksel pa u hequr vizat! (Video)

Ende nuk dihet se kur do të nisë raundi i ri bisedimeve mes palës kosovare dhe asaj serbe të ndërmjetuar nga Brukseli zyrtar. Lajmi i publikuar në media se takimi i ardhshëm do të mbahet më 27 janar në nivel të kryeministrave është demantuar nga ana e zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës. Këshilltari i kryeministrit Mustafa, njëherit anëtar i ekipit negociator të Kosovës, Bajram Gecaj thotë se nuk kanë marrë asnjë ftesë zyrtare nga ana e Bashkimit Evropian për vazhdimin e bisedimeve më palën serbe. Gecaj thotë se tani për tani nuk kanë asnjë temë të ngritur më palën serbe. Këshilltari i kryeministrit konfirmoi qëndrimin e shefit të tij se Mustafa nuk do të udhëtoj për Bruksel pa e marrë Kosova rekomandimin pozitiv për heqjen e vizave. I pyetur nëse çështja e liberalizimit do të kushtëzohet më vazhdimin e dialogut, Gecaj nuk ka thënë përgjigje konkrete duke shtuar se liberalizimi i vizave do të ndodhë brenda këtij viti.

E nga ana tjetër, Adonis Tahiri nga Lëvizja Vetëvendosje, thotë se kryeministrit Mustafa nuk duhet t’i besohet. Madje, ai thotë se qeveria e udhëhequr nga ai nuk ka legalitet dhe legjitimitet të udhëheq me vendin pasi siç shprehet ai ka nënshkruar marrëveshje anti kushtetuese për vendin.

Lajmin e plotë mund ta ndiqni në video:

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...