Published On: 26 Janar, 2016

Mustafa ligjëron më 22 shkurt në Universitetin Oxford

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa me 22 shkurt do të mbaj një ligjëratë në një ndër universitetet më të vjetra dhe prestigjioze në botë, atë të Oxford Union.

Këtë e ka bërë të ditur këshilltari i Mustafës, Sokol Havolli, i cili ka shkruar në një postim në Facebook se kryeministri do të debatojë me këtë datë në Oxford bashkë me disa kryeministra dhe ish-kryeministra të vendeve të ndryshme të botës, ku më parë kanë ligjëruar edhe dy ish-presidentët kosovar, Fatmir Sejdiu e Atifete Jahjaga.

Lexoni postimin e plotë të Havollit në Facebook:

Oxford Union Society e themeluar në vitin 1823 njihet si një ndër shoqëritë debatuese më të vjetra dhe më prestigjioze në botë. Më datën 22 shkurt, në Oxford Union do të ligjërojë dhe debatojë Kryeministri i Republikës së Kosovës Isa Mustafa.

Në Oxford Union, deri më tani kanë ligjëruar/debatuar figurat kryesore botërore duke filluar nga Nënë Tereza, e pastaj edhe presidentët amerikan si Ronald Reagan, Jimmy Carter e Richard Nixon, kryeministrat Ëinston Churchill e Margaret Thatcher , diplomatët Madeleine Albright e Henry Kissinger. Figurat tjera si Dalai Lama; David Petraeus (CIA), Pervez Musharraf; Yasser Arafat e Gerry Adams.

Po ashtu, në këtë shoqëri ka ligjëruar edhe Richard Daëkins (biolog-debatues për ateizmin); dy figurat kryesore të fizikës: Albert Einstein dhe Stephen Haëking. Aktorët si Johnny Depp, Morgan Freeman, Clint Eastëood. Sportistët si O.J. Simpson, Maradona e Paul Gascoigne; muzikantët si Michael Jackson, Shakira, PSY dhe Jon Bon Jovi. Nga Kosova, kanë ligjëruar Presidenti Fatmir Sejdiu dhe Presidentja Atifete Jahjaga.

Gjatë vitit 2016, do të ligjërojnë edhe kryeministra dhe ish kryeministra si Charles Michel (Belgjikë), Antonis Samaras (Greqi), Pedro Passos Coelho (Portugali), Bertie Ahern (Irlandë) Irina Bokova (UNESCO), Deborah Meaden (Dragons’ Den). Sportistët si Herry Redknapp, Edëin van der Saar, Boris Becker etj. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...