Published On: 23 Dhjetor, 2015

Mustafa: LDK-ja filloi t’i rrënoj muret mes shqiptarëve dhe të bashkojë të gjithë ata

Me rastin e 26 vjetorit të themelimit të Lidhjes Demokratike të Kosovoës,lideri i saj njëherësh Kryeministri Isa Mustafa, foli për historikun e kësaj partie.

Mustafa është shprehur se në Lidhjen e Shkrimtarëve filloi gjithçka pjesë e së cilës ishte edhe kritiku i letrave, Ibrahim Rugova.

Sipas tij, LDK-ja është krijuar nga ajka e vendit të cilët patën guximin që tu dalin proceseve përballë, pra LDK-ja solli pluralizmin jo vetëm në Kosovë.

Mustafa ka thënë se LDK-ja filloi t’i rrënoj muret mes shqiptarëve dhe të bashkojë të gjithë në një lëvizje gjithëpopullore.

Kryeministri është shprehur se qëllimi i LDK-së nuk ka ndryshuar nga atëherë.

“Kosova e pavarur e anëtarësuar në BE me një miqësi të përhershme me SHBA-të ishte atëherë dhe mbetet edhe tash qëllimi i LDK-së”.

Përveç Rugovës, Mustafa ka kujtuar edhe veprimtarin, Fehmi Aganin.

Sipas Mustafës, është pikërisht partia të cilën ai e udhëheq që vuri themelet e shtetit të Kosoës.
“Kushtetuta e Kaçanikut e 2 korrikut, e shumë procese tjera ishin themelet e shtetit të pavarur të Kosovës”.

“Ne do të punojmë që ta realizojmë atë që e duam. Integrimin e shtetit”.

Ai ka bërë thirrje që të lihen anash interest partiake, dhe të fillohet të mendohet për të ardhmen e Kosovës.

“T’i lëm anash intereset partiake e politike e të mendojmë për të ardhmen e fëmijëve tanë”.
“Interesi i Kosovës është edhe interesi i LDK-së”.

“Deputetë e ministra keni obligim që të kryeni detyrat që ua ka besuar populli me votë”.

“Opozita nuk po pajtohet. Dialogu me Serbinë nuk kemi thënë se është i lehtë por duhet ta mbyllim këtë process me përkrahje të BE-së, ShBA-së, Kosova po punon në shtrirjen e sovranitetit në gjithë territorin”.

Mustafa është shprehur se duhet të punohet shumë që të realizohen qëllimet që ka qeveria për vitin 2016-të.

“MSA-ja u ka hap rrugë proceseve integruese të Kosovës, ne besojmë se në 2016-të do mundësohet lëvizja pa viza. Ne do të punojmë fuqishëm që në vitin tjetër FSK-ja të shndërrohet në FAK dhe nuk do të jetë larg dita kur Kosova do të bëhet pjesë e NATO-s”.

Mustafa gjithashtu u ka bërë thirrje politikanëve e qytetarëve që të dalin nga kjo krizë politike dhe të punohet për të mirë të qyetetarëve.

“U bëj thirrje partive, liderëve, qyetetarëve që të mos bien në grackën e lakmisë së pushtetit por ta qesin interesin e vendit përpara”.

​Mustafa: LDK është e fortë dhe askush s’mund ta përçajë

E respekton çdo mendim të çdonjërit në Lidhjen Demokratike të Kosovës, edhe ato kundër që mund të jenë.

Isa Mustafa, që është edhe prijësi i kësaj partie i tha këto fjalë gjatë homazheve që bëri sot pranë varrit të ish – presidentit Ibrahim Rugova, ku edhe e vizitoi për nder të përvjetorit të LDK-së.

Partia që udhëheq ai, sot mbush 26 vjet që nga themelimi i saj dhe sipas Mustafës ajo çdo ditë e më shumë po fuqizohet.

Mustafa: Nuk e përçan askush LDK-në

“Asnjë përçarje në LDK nuk ka, sepse në LDK-në ne e shikojmë si tërësi, ndërkaq mendimet individuale janë mendime të lira të çdonjërit, dhe asnjëri nuk ka fuqinë që të ndikojë apo të riorientoj LDK-në. LDK e ka programin e vetë politik, ka qëndrimin e vetë, ka anëtarësinë e vetë. Ka degët, nëndegët të cilat e përkrahin politikën dhe vizionin e LDK-së dhe kjo është me rëndësi themelore. LDK është një parti shumë stabile, e organizuar në të g jitha komunat, në të gjitha degët e konsoliduar shumë mirë, e orientuar në mënyrë të qartë në programin politik të saj, dhe ne nuk flasim fare për përçarje, ne flasim për liri dhe mendimet politike, në suazat e programit të LDK-së të cilat i ka çdo anëtarë”, tha Mustafa.

I pari i LDK-së, që tani mban edhe postin e të parit të ekzekutivit tha se ishte LDK-ja së bashku me presidentin Rugova të cilët vunë qysh në fillim bazat e demokracisë, vunë bazat e një vendi shumë-partiak dhe demokraci shumë partiake.

LDK sipas Mustafës ishte po ashtu ajo parti e cila bashkë me presidentin Rugova vuri themelet shtetit të tanishëm të Kosovës.

Mustafa: Ne do të vazhdojmë vlerat e LDK-së

“….Sepse sot bëhen 26 vjet themelimi të partisë të parë me bazë demokratike të këtij vendi, e cila jo vetëm që dha impulse të demokracisë në Kosovë, por ndikoj edhe në regjion, në të gjitha viset shqiptare. Ishte presidenti Rugova, Lidhja Demokratike, ajo lëvizja e cila fillimisht vuri bazat e demokracisë, bazat e një vendi shumë partiak, demokracisë shumë partiake, vuri themelet e shtetit të tanishëm të shtetit të Kosovës. Ne jemi shumë falënderues për këtë, dhe ne dëshirojmë që të vazhdojmë rrugën fillestare të LDK-së, vlerat, traditat e LDK-së, të thellojmë bashkëpunimin me të gjitha partitë në mënyrë që Kosova të shkoj përpara, dhe veçmas bashkëpunimin me partitë e qendrës së djathtë të cilës familje në jemi tani, si partitë evropiane, e cila tani e kanë shumicën e qeverive evropiane dhe sot luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik, social të zhvillimit të paqes dhe sigurisë edhe në Evropë dhe në Botë”, tha Mustafa përderisa bëri homazhe pranë varrit të ish – presidentit Rugova.

Duke folur për kontributin e is h – presidentit Rugova, personit që sipas Mustafës me mençurinë e tij dikur zgjidhi probleme të mëdha, tha se kanë për obligim që për këtë gjeneratë të gjejë zgjidhje për problemet që ekzistojnë tani.

Ai, përmbylli fjalinë e tij duke u shprehur i bindur që këto probleme do të zgjedhin

LDK bën homazhe para varrit të Rugovës në 26 vjetorin e themelimit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh kryeministër vendi, Isa Mustafa, bashkë me zyrtarë tjerë të partisë, kanë bërë homazhe para varrit të presidentit historik, Ibrahim Rugova.

Vizita tek varri i Rugovës po bëhet në kuadër të shënimit të 26 vjetorit të themelimit të LDK-së.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...