Published On: 21 Shkurt, 2016

Mustafa kujton Shaban Polluzhën: Simbol frymëzues për breza të tërë

  • Kryeministri Isa Mustafa ka kujtuar heroin Shaban Polluzha.

Ai e quan symbol të rezistencës dhe frymëzues për breza të tërë të shqiptarëve.

Ai shkruan:

Lavdi të përjetshme luftëtarit heroik kundër regjimit komunist jugosllav, Shaban Polluzhës.

Me luftën e paepur për lirinë e Kosovës në kryengritjen legjendare kundër okupimit serbo-jugosllav pas luftës së dytë botërore, Shaban Polluzha u shndërrua në simbol frymëzues për breza të tërë të shqiptarëve të Kosovës në arritjen e lirisë, pavarësisë dhe demokracisë në Kosovë.

Idealet e Heroit të Kosovës, Shaban Pulluzha, u realizuan pas rezistencës dhe luftës çlirimtare të fundit në Kosovë, e cila u kurorëzua me sukses falë përkrahjes vendimtare të vendeve perëndimore, të prira nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...