Published On: 5 Mars, 2016

Mustafa: Komuna e Prilluzhës, sajesë për destabilizim të vendit

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka thënë se po e shfrytëzon edhe këtë ditë të madhe, heroizmit të familjes Jasharaj, që të garanton se ajo çfarë po thuhet dhe po shkruhet për kinse themelimin e Komunës së Prilluzhës, sipas tij, është një sajesë e radhës për të destabilizuar vendin.

“Askush nuk është duke biseduar dhe në asnjë procedurë nuk është themelimi i Komunës së Prilluzhës, siç po trumbetohet në disa media dhe nga disa individ. Ne kemi nevojë ta ndërtojmë dhe zhvillojmë këtë shtet, e jo që çdo ditë të sajojmë nga një rast të ri për të shqetësuar qytetarët dhe për ta destabilizuar vendin”, ka shkruar Mustafa, transmeton Koha.net.

Ai më tej ka shkruar edhe për demarkacionin me Malin e Zi, për të cilin ka thënë se do të sqarohet pikë për pikë e kufirit, dhe nëse del që është gabim do të kërkohet përgjegjësi, kurse në të kundërtën, sipas Mustafës, duhet të përgjigjen ata që e thanë të pavërtetën. Ai siguron që nuk do të humbë asnjë metër territor i vendit.

“Do të sqarohet pikë për pikë kufiri me Malin e Zi. Sqarimi do të bëhet në mënyrë profesionale dhe në harmoni me vijën kufitare që më 31 dhjetor të vitit 1988 e ka pasur Kosova, atëherë si krahinë, me Malin e Zi, si republikë. Nëse del se është bërë gabim, do të kërkohet përgjegjësi. Por nëse vërtetohet se çdo gjë është e saktë dhe se kufiri është aty ku ka qenë, atëherë duhet të përgjigjen ata që e than të pavërtetën. I garantoj qytetarët tanë se asnjë metër e territorit të Kosovës nuk do t’i epet Malit të Zi dhe as që ka interesim të Malit të Zi të merr tokë nga Kosova”, ka shkruar më tej Mustafa.

Kryeministri gjithashtu si temë të fundit që ka trajtuar në këtë postim sot pasdite në llogarinë e tij në Facebook, ka qenë edhe Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, për të cilin thotë që do të veprohet ashtu siç ka interpretuar Gjykata Kushteuese marrëveshjen, duke shtuar se fton akterët politikë të pushtojnë së sajuari raste për destabilizim të vendit.

“Për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe do të veprohet ashtu siç Gjykata Kushtetuese e ka interpretuar marrëveshjen. Ftoj të gjithë akterët politik të pushojmë të sajojmë raste për të destabilizuar vendin. Koha është të mendojmë mbarë dhe të ndihmojmë që ky vend të merr drejtimin e duhur. Vetëm kështu i respektojmë ata që u flijuan për Kosovën”, ka përfunduar Mustafa.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...