Published On: 5 Prill, 2016

Mustafa kërkon djathin e Rugovës dhe pastaj hedh valle

Kryeministri Isa Mustafa i është bashkuar “Valles së Rugovës”, së bashku me shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar.

Ata kanë festuar përmbylljen e projektit “More Quality Domestic Cheese for the Domestic Market” (Më shumë djathë kualitativ vendor për tregun vendor), të implementuar nga korporata “Rugove” dhe e financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë.

Të shoqëruar dhe nga kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri, e Visar Kelmendi, pronar i kompanisë “Rugove”, ata kanë vizituar ambientet e fabrikës moderne në Drelaj të Rugovës dhe kanë shijuar djathin e freskët.
auto_Mustafa_ne_Valle_EO_21459861280
Me këtë rast, Mustafa e vlerësuar si shumë të rëndësishëm këtë investim në fabrikën e djathit, sikurse dhe atë në fabrikën e prodhimit të ujit “Rugove”.
“Djathë ‘Rugove’ do të jete në të gjitha tryezat tona dhe ato të Bashkimit Evropian”, u shpreh kreu i Qeverisë.

Visar Kelmendi, themeluesi i korporatës “Rugove”, tha se shembulli i Rugovës dhe i fabrikave në këtë rajon tregon që është e mundur të punohet dhe zhvillohet prodhimtaria në Kosovë. Ai ka kërkuar nga kryeministri të zhvillojë infrastrukturën ligjore, sidomos pas hyrjes në fuqi të MSA-së, që kompanitë kosovare ta kenë më lehtë eksportimin e produkteve për në tregun e BE-së.
auto_Mustafa_ne_Valle_EO_31459861286
Përfaqësuesi i BE-së në Kosovë, Zhbogar, tregoi se ky projekt është përkrahur nga BE-ja përmes skemës së granteve për zhvillim rural në vlerë prej 387 mijë euro, me çka është ndërtuar një aneks i fabrikës dhe janë krijuar dhjetëra vende të reja pune.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Bool mire ja paski bo hahahahah thotë:

    Hahahahahahahah, kupin feneqt e vetqenefosjes komuniste ahahahahahahahahahahaha

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...