Published On: 24 Maj, 2016

Mustafa: Ibrahim Rugova simbol i unitetit të popullit të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa përmes një postimi në Facebook ka thënë se “24 maji është Dita e Presidentit të Republikës së Kosovës”, ndërsa ka theksuar se ai është simbol i unitetit të popullit të Kosovës.

“Sot është Dita e Presidentit të Republikës së Kosovës. Kjo datë na përkujton 24 majin e vitit 1992, kur u mbajtën zgjedhjet e para presidenciale, në të cilat qytetarët e Kosovës zgjodhën për herë të parë Presidentin e Republikës së Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova”, ka shkruar Mustafa, transmeton Koha.net.

Ai më tutje ka shtuar se, “24 maji është një prej datave që na përkujton arkitektin e shtetit të Kosovës, i cili me vizionin dhe veprën e tij kolosale vuri themelet e shtetësisë së Kosovës. Ibrahim Rugova ishte simbol i unitetit dhe vendosmërisë së paepur të popullit të Kosovës në rrugën drejt lirisë, pavarësisë dhe demokracisë”.

“Vepra e Presidentit Historik Rugova vazhdon të jetë edhe sot frymëzim në avancimin e rrugës euroatlantike, në thellimin e miqësisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e BE-së, si dhe në progresin e gjithëmbarshëm të shtetit”, ka shkruar ai.

Me këtë rast, ai ua uron këtë ditë edhe presidentëve që pasuan presidentin Rugova, Sejdiun, Pacollin, Jahjagën dhe presidentin aktual, Hashim Thaçi.

“Nder dhe lavdi të përjetshme Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova”, ka thënë Mustafa.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...