Published On: 21 Janar, 2016

Mustafa: Ibrahim Rugova ishte prijës i epokës së pavarësisë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa tha se Ibrahim Rugova ishte prijës i një epoke të vlefshme për Kosovën , epokës së pavarësisë.

Në një akademi përkujtimore që po mbahet në Prishtinë nën përkujdesjen e LDK-së kryetari i LDK-së që njëherësh është edhe kryeministër i Kosovës ka folur me pietet të lartë për veprën e ish presidentit Ibrahim Rugova, i cili vdiq dhjetë vjet më parë nga kanceri në mushkëri.

Mustafa tha se Qeveria e Kosovës sot e ka në preambulë fuqizimin e miqësisë së përhershme me SHBA-të dhe bashkimin Evropian ashtu siç edhe e kishte ish-presidenti Rugova.

Mustafa tha se Kosova po ecë sigurt drejt integrimeve evropiane dhe se është në rrugë të mbarë për t’u bërë vend i prosperitetit dhe i dashur për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Duke folur gjatë për biografinë e ish-presidentit, Mustafa tha se ai shkruante me ëndje për pasuritë e tokës së Kosovës, vlera këto që i japin vulën këtij shteti.

“Rugova tregonte se ardhmërinë mund ta pushtojmë nëse jemi bashkë. R ugova peshonte sfidat dhe durimin për situata shumë të rënda. Këto vlera na nevojiten edhe sot kur po kalohet një rrugë jo e lehtë. Rugova krijoi platformë politike anëtare e BE-së dhe NATO-s dhe miqësi të përhershme me SHBA-të e që kjo platformë u bë program politik i të gjithë shqiptarëve të Kosovës”, citon kp të ketë thënë Mustafa.

Sipas tij ish presidenti Rugova krijoi miq anekënd botës dhe si dhe krijoi shenjat e identitetit nacional dhe shtetëror të Kosovës duke përmendur flamurin dardan dhe himnin “Kur ka ra kushtrimi n’Kosovë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...