Published On: 13 Shtator, 2016

Mustafa i prin delegacionit të Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, do të kryesojë delegacionin kosovar, që do të marrë pjesë në takimin e përvitshëm të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, që fillon punimet këtë muaj, shkruan Gazeta Express.

Pjesëmarrja e Mustafës atje, është konfirmuar nga këshilltari politik i Kryeministrit, Faton Abdullahu, i cili tha për Gazetën Express se shefi i qeverisë do të udhëtojë drejt New York’ut.

“Po, Kryeministri Mustafa do ta përfaqësojë vendin tonë në mbledhjen e Asamblesë të Përgjithshme së OKB-së”

Mustafa kishte planifikuar ta udhëhiqte delegacionin e Kosovës vitin e kaluar në punimet e Asamblesë, por pas një përplasjeje që e kishte bërë Presidentja Atifete Jahjaga nuk mundi të shkojë.

Zakonisht kjo ngjarje nga Kosova shfrytëzohet për lobim, sic janë takimet me udhëheqës të vendeve që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës Asambleja e Përgjithshme e OKB-së mblidhet çdo vit në New-York dhe në të marrin pjesë pothuajse të gjithë liderët e botës. Punimet e Asamblesë fillojnë më 25 shtator dhe zgjasin deri më 3 tetor. Gjatë punimeve diskutohen çështjen globale si emigracioni, ndryshimet klimaterike etj.

Këtë vit mbledhja e 71-të e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së do të udhëhiqet nga përfaqësuesi i përhershëm i OKB-së, ambasadori Peter Thomson.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...