Published On: 18 Korrik, 2016

Mustafa i çmendur apo tradhtar? Kur e shpallëm Pavarësinë ia falëm tokën Malit të Zi

Leximi i çmendur i Deklaratës së

Pavarësisë:

Mustafa: Lexoni dokumentet e shpalljes së pavarësisë, pastaj flisni për kufirin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa thotë se personat që sot po flasin për demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, duhet të lexojnë dokumentet themelore të shpalljes së pavarësisë.

Mustafa thotë se pavarësia nuk është shpallur mbi bazë të hartave të viteve 30’të, 40’të apo 50’të por është shpallur mbi bazën e territorit që Kosova ka pasur në vijat kufitare të vitit 1988, shkruan Gazeta Express.

Statusi i plotë i kryeministrit Mustafa:

Të gjithë ata që po flasin për kufirin, kanë nevojë ti lexojnë dokumentet themelore të shpalljes së pavarësisë.

Deklarata e Pavarësisë thotë si vijon:

…Pika 1. Ne, udhëheqësit e popullit tonë, të zgjedhur në mënyrë demokratike, nëpërmjet kësaj Deklarate shpallim Kosovën shtet të pavarur dhe sovran. Kjo shpallje pasqyron vullnetin e popullit tonë dhe është në pajtueshmëri të plotë me rekomandimet e të Dërguarit Special të Kombeve të Bashkuara, Martti Ahtisaari, dhe Propozimin e tij Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës.

Pika 8. “…Kosova do të ketë kufijtë e saj ndërkombëtarë ashtu siç janë paraparë në Aneksin VIII të Planit të Ahtisarit, dhe do të respektojë plotësisht sovranitetin dhe integritetin territorial të të gjithë fqinjëve tanë. Kosova, po ashtu, do të përmbahet nga kërcënimi apo përdorimi i forcës në cilëndo mënyrë që është jokonsistente me qëllimet e Kombeve të Bashkuara”.

Aneksi VIII i Planit të Ahtisarit , Neni 3, pika 3.2. thotë:

3.2. Territori i Kosovës do të përkufizohet nga vija kufitare e Krahinës Socialiste Autonome e Kosovës brenda Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë ashtu siç kanë qenë këto vija kufitare më 31 dhjetor 1988, përveç ndryshimit të vijës kufitare nga marrëveshja e demarkacionit në mes të Republikës Federative të Jugosllavisë dhe ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë më 23 shkurt 2001.

Është shumë e qartë se pavarësia nuk është shpallur në bazë të hartave të viteve të tridhjeta, të dyzeta apo të pesëdhjeta të shekullit të kaluar, por mbi bazën e territorit që Kosova ka pasur në vijat kufitare më 31 dhjetor të vitit 1988″, përfundon deklarata dështake e Mustafës e bërë sipas mësimeve me diktim nga Hashim Thaçi.

 

 

Po cila është harta e 31 dhjetor të vitit 1988? Pse nuk e publikuat kurrë? Pse nuk thoni sa kilometra katrorë kishte atëherë Kosova? Pse harta simboli shtetëror nuk përputhet me hartën që ju po e krijoni? Pse mashtruat pra me simbole, pse nuk i korrigjuat ato, kur do ti korrigjoni? Pas Demarkacionit me Serbinë a po, sigurisht? Kur Kosova më ndodhta nuk do të ekzistojë. Shqiptari.eu

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. haku thotë:

  Me 1988 apo ashtu disi nje shqiptar “me gjithe zemer” apo deshire votoi per Kushtetuten e Millosheviqit i cili i luajti kufinjet si deshti vet. “DEMARKACIONI” me i papelqyer per te drejtat e shqiptareve eshte PAKOJA E AHTISARIT. Ai i krijoi KOMUNAT SERBE, PO!!! Kominat serbe ne Kosove. Per te qene ironia tallese shqiptaret i quajne KOMUNA ME SHUMICE SERBE ndersa serbet nuk pranojne se ne ato komuna ka shqiptare dhe i quajne SRPSKE OPSTINE ( albanac nema posla u tim opstinama ). I odkud vam ideja da ima siptarske opstine u Serbiji. Boze sacuvaj! Vi to sanjarate!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal uka thotë:

  Jan sa irituese aq te budallavta deklaratat kontraverze
  dhe kunderthense te nje kryeministri qe fjala e pa kajare
  po sjelle telashe e zarare !!!! Qe 100 here e kometnoj
  qeshtjen e demarkacionit ne forma te ndryshme ! Jo eshte
  vendose ne Vjene , Jo komisioni i Meh hurdupit katastral
  asnje centimeter nuk i ka fale malit te zi Jo tash paska pase caktue megja Ahtisari Jo demarkacioni mund te ndryshoj
  kur ta shpallim pavarsine per se dyti ! Keti njeri i ka hupe truni Ky duhet me te shpejt te largohet nga qeverija
  Iasa Pazari O Isa Zarari ! Sikur te ishte shtet kosova dhe
  ta kishte te zgjedhur kryeministrin me vota populli Nuk
  do nenshkruente asnje dokument para ratifikimit te parlamentit Ti Isa hupsi me te gjitha te zezat je bere edhe
  potparoll i serbve dhe gjithecka propagandon ne favor te tyre e kunder interesit shqipetar Ta kujtoj ti e mbaje
  Jabllanoviqin deri sa te rroku vurmaku Ti e shkele kushtetuten me asociacion Ti tash rrene e pshtjell per
  demarkacion Qytetaret jan kah te thrrasin me te madhe
  O Isa Hajni i tre perqinshit Largohu e shko ne rrote te sames ! Mos u sill si shtrigan ne qarrshine e pazarit
  politik Ty kosova te njef si anmik dhe dihet si duhet veprue karrshi anmikut rrenacak halabak kulufegji dilingji
  Tana keto veti ti njef populli Andfaj Shporru Hup te hupet fara e flliqet bre flliqani me njemi ftyra te rrencit!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...