Published On: 14 Janar, 2016

Mustafa e quan Thaçin President të ardhshëm (Video)

  • Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se kreu i PDK’së Hashim Tha֛çi do të zgjedhet President sipas marrëveshjes së paraparë.

Mustafa ka thënë se marrëveshja mes LDK’së dhe PDK’së do të zbatohet në tërësi, përfshirë edhe piken e zgjedhjes së Presidentit.
“Zgjedhja e Thaçit president do t’i kontribuojë vendit. Ne duhet të gjejmë rrugë se si Presidenti i ardhshëm i Kosovës të bashkëpunojë me të gjithë dhe të gjithë të bashkëpunojnë me Presidentin e Kosovës. Marrëveshja është marrëveshje”, ka thënë Thaçi në Zona B të Klan Kosovës, transmeton ekxpres.

 

Mustafa: Koalicioni LDK-PDK ishte i domosdoshëm

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, në emisionin Zona e Debatit në Klan Kosova, duke folur për vitin e parë të qeverisjes së tij, vit ky që është karakterizuar me shumë protesta tha se nuk e kishte menduar më parë se kur ai të bëhej kryeministër, do të kundërshtohej kaq shumë me demonstrata.
Sipas tij, nëse kjo situatë vazhdon, Kosova do të dëmtohet.
“Kemi punuar mjaft shumë rreth dialogut dhe kemi ardhur në një situatë ku u desh ta kurorëzojmë atë situatë me marrëveshje. Për fat të keq jemi ballafaquar qysh në fillim me protesta lidhur me rastin Jabllanoviq, edhe përkundër kësaj ne kemi filluar të punojmë me agjendën tonë. Nuk kam besuar që posti im të fillojë me protesta, sepse unë gjithmonë kam besuar në një tolerancë politike me të cilin ne e kemi demonstruar në këto 15 vite. Nëse vazhdon kështu mund të na dëmtoj edhe më tutje”, tha kryeministri.
Mustafa u shpreh se kishte në plan që të punonte shumë për ekonominë e vendit. Ai tha se koalicioni i partisë së tij, LDK-së, me Partinë Demokratike të Kosovës ishte i domosdoshëm dhe e kishte përkrahjen ndërkombëtare.
“Kemi punuar mjaft shumë kemi tentuar të sqarojmë se çfarë do të bëjmë në fushën e ekonomisë, e çfarë në fusha të tjera. Para se ta formonim qeverinë me vendimin e Gjykatës Kushtetuese nuk është dhënë një mundësi e kushtetuesja ka thënë se ajo parti që ka dalë e para të formojë qeverinë. Objektivisht nuk kemi mundur të shkojmë më tutje, e ka qenë edhe qëndrimi i faktorit ndërkombëtar që duhet të formohet një koalicion i qëndrueshëm”, deklaroi Mustafa.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...