Published On: 10 Shkurt, 2016

Mushkolaj: Opozitë! Pushteti po përpiqet me çdo kusht ta pengojë protestën

Njohësi i çështjeve politike, Imer Mushkolaj ka reaguar në lidhjem e rastin e parakalimit të FSK-së në sheshin e kryeqytetit, në datën e shpalljes së pavarësisë, datë kjo kur edhe u paralajmërua protesta nga 3 partitë opozitare kundër dy marrëveshjeve dhe kërkim dorëheqjen e Qeverisë.

Mushkolaj, këtë vendim e sheh me tepër si një përpjekje për ta pënguar opozitën në protestë, raporton gazetablic.cmo

Reagimi i plotë i Imer Mushkolajt në Facebook:

Pushteti me çdo kusht po përpiqet të pengojë protestën e 17 shkurtit. Në funksion të kësaj hyn edhe loja e fëlliqtë me Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK).
Në Ditën e Pavarëisë, më 17 shkurt 2014, kryeministri i atëhershëm Hashim Thaçi pat deklaruar se parakalimi i FSK’së atë ditë ishte i fundit, para se kjo forcë të shndërrohet në ushtri. Vitin e kaluar nuk pati paradë të FSK’së. Por, sivjet, pushteti ka paralajmëruar sërish parakalim të kësaj force.
Në këtë mënyrë, Isa Mustafa e Hashim Thaçi po synojnë që opozitën dhe protestuesit t’i vënë në pozitë të vështirë, duke provuar që t’i paraqesin si shkatërrues dhe kundërshtues të shtetit, duke paralajmëruar madje edhe mundësinë e gjakderdhjes, por duke harruar me lehtësi premtimin e pambajtur për transformimin e FSK’së në ushtri.
Skenarë të tillë mund t’iu vijnë ndërmend veç tipave që nuk zgjedhin formë e mjete për të mbetur në pushtet. Mos mendoni se e kanë fort dert shtetin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...