Published On: 16 Maj, 2016

Murati: Demarkacioni duhet të shkojë në arbitrazh

Kryetari i kësaj partie, Valon Murati, i cili njëherësh është edhe ministër i Diasporës, në koalicionin PDK-LDK, ka thënë se marrëveshja për demarkacion duhet të shkojë në arbitrazh ndërkombëtar, për shkak të transparencës së munguar në këtë proces.

Lëvizja për Bashkim është edhe kundër themelimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, por që ky mekanizëm tashmë është pjesë e sistemit juridik, që siç ka thënë Murati e bën të domosdoshëm që statuti të hartohet në përputhje me Kushtetutën dhe rekomandimet e gjykatës.

 Në intervistën dhënë “Kohës Ditore”, Murati ka shtruar nevojën e një platforme të re të dialogut me Serbinë, i bazuar në reciprocitet, ku do të përfshihej edhe pozita e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc.

Sa i përket opsionit për zgjedhje të reja si mundësi për dalje nga kriza, Murati ka theksuar se vetëm pas një reforme serioze zgjedhore do të mund të flitej për afatin e zgjedhjeve. Në intervistë Murati ka folur edhe për Gjykatën Speciale, bashkimin kombëtar, rolin e diasporës e rrezikun nga ekstremizmi fetar.

(më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...