Published On: 2 Qershor, 2016

Murat Meha raporton nesër në Komisionin për Integrime! Pritet “kontrabandimi” i Demarkacionit!

Kryetari i Komisionit Shtetëror për Demarkacionin me Malin e Zi, Murat Meha nesër pritet të raportoj në Komisionin Parlamentar për Integrime Evropiane. Gazeta Blic e ka siguruar ftesën që u është dërguar deputetëve për këtë mbledhje.

“Informim nga z. Murat Meha – Kryesuesi i Komisionit Shtetëror për Shënjimin e Vijës Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e  Zi. Mbledhja  e Komisionit do të mbahet Të  Premten me  3.06.2016, në orën 13:00, në sallën S-2, ndërtesa e Kuvendit”, thuhet në ftesën që u është dërguar deputetëve të këtij komisioni.

 Lajmin për Gazetën Blic e ka konfirmuar kryetarja e këtij komisioni, deputetja Njomza Emini.

Mirëpo, Emini nuk ka dashur që të jap komente nëse raportimi i kryetarit të Komisionit Murat Meha në këtë komision është i kundërligjshëm, ngase sipas Rezolutës që e kishte nxjerrë Kuvendin vitin e kaluar, ai do të duhej së bashku me Qeverinë e Kosovës të raportoj në Komisionin funksional, pra në Komisionin Parlamentar për Planifikim Hapësinor.

Meha në Komisionin për Integrime, kryetarja e Komisionit në Amerikë

“Unë nuk isha në takim kur u vendos”, ka thënë ajo shkurt për Gazetën Blic, duke bërë të ditur se gjendet në SHBA.

Gazeta Blic para disa ditësh ka raportuar se injorimi i Komisionit Parlamentar për Planifikim Hapësinor, ashtu siç e parasheh Rezoluta e Kuvendit të Kosovës e nxjerrë në qershor të vitit të kaluar.

Ikja që të mos i raportohet këtij komisioni, ka bërë që të shkelet pika e dytë e Rezolutës së Kuvendit, që ka të bëjë me demarkacionin, ku thuhet se: “Kuvendit dhe komisioneve përgjegjëse t’u dorëzohen me shkrim: dosja, hartat dhe analizat lidhur me demarkacionin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi”.

Untitled-53 (1)

Përpos që nuk është raportuar në Komisionin për Planifikim Hapësinor, nuk u është dhënë asnjë material deputetëve në lidhje me këtë proces. Burime të Gazetës Blic kanë theksuar se fillimisht raporti i Komisionit Shtetëror për Demarkacionin është dashur që të kalonte në Qeveri, në mënyrë që pastaj Murat Meha së bashku me Qeverinë do të duhej të vinin në Komisione Parlamentare për raportim.

Skandali i Qeverisë!

“Nëse komisioni funksional, në këtë rast Komisioni për Planifikim Hapësinor do ta kalonte këtë raport, atëherë ai do të mund të shkoj në seancë plenare. Kjo nuk ka ndodhur, dhe i gjithë qëllimi është që Murat Meha të shkoj për raportim në Komisionin për Integrime, në mënyrë që të kontrabandohet Demarkacioni”, ka thënë ky burim.

Gjithnjë sipas këtij burimi, Qeveria mos miratimin e këtij raporti, ka bërë shkelje të ligjit.

Në anën tjetër, këshilltari për medie i Kryeministrit, Faton Abdullahu nuk ka dhënë detaje rreth këtij rasti.

Për tri ditë radhazi Gazeta Blic ka pritur për një përgjigje nga Abdullahu, mirëpo ky i fundit nuk ka kthyer asgjë.

Edhe deputeti i PDK-së, Shaip Muja ka reaguar ndaj paralajmërimit për raportim të Murat Mehës në komisionin parlamentar për Integrime. Gazeta Blic e kishte siguruar një komunikim të tij të brendshëm, me deputetët tjerë të Komisionit Parlamentar për Planifikim Hapësinor, ku kishte kërkuar ndërmarrjen e disa hapave, për tejkalimin e kësaj situate në lidhje me demarkacionin./ Gazeta Blic

LEXO EDHE: hZBULOJMË || Mega – skandali me Demarkacinin (DOKUMENTE)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...