Published On: 24 Qershor, 2016

Mungesa e debatit e ndau LDK-në. Po zbaton metoda të huazuara nga partitë e krimit

idriz-zeqiraj-1
Shkruan: IDRIZ ZEQIRAJ

Më pëlqeu një qasje realiste e mikut tim, heroit të gjallë të Kosovës, Fetah Rudit, i cili, veç tjerash, thotë: “Edhe Vjosa Osmani, z. Shefqet Dibrani, që e njoh pak dhe e madhja Donika Gërvalla, që ka bërë shumë për LDK-në dhe Kosovën, nuk do të thotë se janë kundër Kryeministrit apo se janë kundër LDK-së, …, por janë personalitete që kërkojnë më shumë hapësirë brenda këtij subjekti politik”. Fetah Rudi ishte një kuadër i denjë i Ibrahim Rugovës kur ishte në këmbë dhe mbeti gjithmonë besnik i parimeve rugoviane edhe tani në karrocë. Mendimi i hapur dhe guximi qytetar, për ta thënë të vërtetën, pavarësisht çmimit, është e përbashkëta e Fetah Rudit dhe e Donikë Gërvallës. Kur frikacakët e sevilët i quajnë heronj “komandantët” duarpërgjakur, heroi Rudi dhe kryezonja Gërvalla, thonë se “ata nuk janë heronj, janë kriminelë”.

Atentatimi dhe mbijetesa, e Fetah Rudit, fiksimi i makinës së kuqe; reagimi “blic”, i shpjetë i shefave urdhërdhënës të atentatit të organizuar politik, për t`i humbur gjurmët e krimit, si në filmat horror, rezulton me shtypjen, si minjtë, i tre atentatorëve. Shpalosja e dëshmisë të heroit Rudi, krimi makabër dhe terrori i një “UÇK-je” të SHIK-ut vrastar; ngritja në kupolën e Presidentit të shtetit dhe në krye të Parlamentit të Kosovës, përkarësisht, të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit, do të shënohen si rast unikal në historinë e politikës dhe të kriminalistikës botërore.

Plaga nuk shërohet duke e mbuluar. Në rast nevoje, duhet përdorur edhe bisturia, për shërimin efikas të saj. Tashmë, nuk ka mëdyshje se LDK-ja është plagosur, është lënduar rëndë dhe profilaksia lokale, retushimi rrethanor, nuk e shëron dot, madje, prova e mëtejme, do të ishte një bjerrakohë sterile.

Përjashtimi debatit brenda partiak; mospranimi i konkurrencës; shmangia e votimit të fshehtë, demokratik, duke huazuar metodën bizare aklamative, komuniste, nga partitë e krimit, partitë-banda, si PDK-ja dhe AAK-ja, me qëllim të vazhdimit të liderizmit në pakufi; Kosova me një zonë-zgjedhore, duke mbushur Parlamentin me kriminelë të SHIK-ut, janë fatale për të sotmen dhe të ardhmen e LDK-së.!!! Ndërsa, metoda përjashtuese, kulmuar në “Kuvendin ” e 8-të të partisë, e ka përtokur LDK-në, madje pa shpresë ngritjeje të afërt. Kërkesa e hapësirës, nga kryezonja Donikë, gjë të cilën e kostaton edhe heroi Rudi, është sa legjitime, aq edhe e domosdoshme. Kjo kërkesë nuk është personale. Përkundrazi, prapa kësaj kërkese qendrojnë mijëra bashkëmendimtarë të elektoratit të Ibrahim Rugovës, të cilët, përshkak të mungesës të kësaj hapësire, në shenjë proteste, abstenojnë, nuk votojnë fare.

Dihet mirëfilli se Donikë Gërvallës i është ofruar kandidatura për deputete nga partia e saj, LDK-ja. Dhe, fitorja ka qenë e siguruar. Por, ajo e refuzoi pa u hamendur, sepse dinjiteti i saj nuk e përligjte praninë e saj, në të njëjtën sallë me një mori deputetësh “komandanta” kriminelë, vrasës të oficerëve dhe të veprimtarëve të LDK-së të Ibrahim Rugovës. Për këtë ajo fajëson krerët e LDK-së, të cilët, për interesa prsonale kanë aprovuar ligjin zgjedhor – Kosova me një zonë zgjdhore -. Për rrjedhojë, mungesa e konkurrencës të drejtëpëtdrejtë dhe hapësira favorizuese për të blerë vota në tërë Kosovën, kriminelët e haraçit dhe të hajnisë zyrtare janë bërë deputetë! Kjo është një dëshmi vetëfolëse, shumë domëthënëse se Donikë Gërvalla nuk është as karrieriste dhe as nuk ka interesa personale. Ajo është e bija e babait, e bija e Heroit të Kosovës – Jusuf Gërvalla, e cila, njësoj si i Ati, lirinë dhe demokracinë i ka për ideal. Shkelja flagrante e demokracisë, anashkalimi i frymës përbashkuese rugoviane, aplikimi i metodave satanike komuniste, linçuese e përjashtuese, e kanë rebeluar deri në kundërshti të hapur, assesi kundër LDK-së, por kundër veprimeve, hiç parimore, të një grupi, brenda Kryesisë Qendrore, që është bërë skllav i interesave personale.

Është pikërisht mungesa e debatit brenda partisë që e ndau LDK-në. Kam bindjen se po të debatohej lirshëm, në Kuvendin e 6-të, delegatët e pranishëm, do t`u thonin stop lakmive lideriste të profesor Fatmir Sejdiut dhe të akademik Nexhat Dacit. Ata, për hir të unittit, do ta përjashtonin mundësinë e konkurrencës të mëtejme të dy kandidatëve në fjalë, do të krijonin një komision me koka të ftohta, për ta përgaditur një Kuvend të ri dhe do të dilnin me disa kandidatë për kryetar partie, madje, duke përcaktuar afat për një ose dy mandate.

Metoda përjashtuese, e shoqëruar me një propagandë të shpifur e denigruese, ka cënuar, madje deri në shkatërrim, unitetin partiak. Me këtë polarizim, pretendimi për ta ngritur, sërishmi, në këmbë partinë, është i pamundur. Madje është njësoj sikur të besohet se Hashim Thaçi e Kadri Veseli të bëjnë drejtësi për krimin e organizuar politik, të cilët shqiptarët, të kudondodhur, i akuzojnë për listimin dhe urdhërdhënien e vrasjes të 1.820 veprimtarëve të LDK-së të Ibrahim Rugovës.

Metoda linçuese, përjashtuese, mbyllja e dyerëve për veprimtarët e dëshmuar, si Donikë Gërvalla me shokë, e shpallur, botërisht, si veprimtarja më e madhe në Evropë, përgjatë luftës në Kosovë, e cila ka bërë më shumë për LDK-në dhe Kosovën, se sa klani i pakët, pothuajse, gishtërorë, i marrë së bashku, brenda Kryesisë të LDK-së, është skandaloz, është krim “sui genris”, i llojit të vet, pasojat, rrjedhojat do të jenë të prekshme, nëse nuk reflektohet me kohë.

Vërtet, bukur e cilëson rugovistën besnike Donikë, heroi ynë Fetah Rudi: “E madhja Donika Gërvalla”. Opozita majtiste e partive-banda, e gëzuar nga metodat përjashtuese në Kuvendin e 8-të të LDK-së, filloi “gjuetinë e shtrigave”, duke përfituar pak anëtarë labilë të LDK-së në Deçan, Pejë dhe gjetkë. E madhja Donikë, për ta minimizuar skandalin e tërhqjes zvarrë të saj, të porositur nga krerët e LDK-së, takoi strukturat partiake në Deçan dhe Pejë, duke u thënë se këto janë gjëra që ndodhin dhe nuk guxojnë të kenë reflektim negativ tek anëtarësia, deri në braktisjen e LDK-së dhe aderimin në partitë e krimit, sepse do të turpërohen për sot dhe nesër edhe para fmijëve të tyre. “LDK-ja është parti e besës dhe e shpresës”,- siç thoshte Presidenti Rugova dhe ne duhet ta forcojmë dhe prosperojmë më tej, për ta kthyer epokën e artë rugoviane, u tha Donikë Gërvalla strukturave të LDK-së. /Vijon –  SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...