Published On: 24 Prill, 2016

Mrekullojnë boksierët e shkëlqyeshëm shqiptarë, Sefer Seferi dhe Erzen Rrustemi! (3 video + Foto)

 

Boksierët shqiptarë shkëlqyen duke treguar performancë të shkëlqyeshme në arenën e boksit në Burgdorf të Bernit Dashamirët e boksit mbrëm në Arenën Markt Halle në Burgdorf patën rastin që të përcjellin një spektakël të vërtet në sportet luftarake Kick-Boks dhe boks. Në përkrahje të sportistëve shqiptar kishte ardhur edhe bosieri i sukseshëm në arenën e ndëkombëtare Arnold Gjergjaj i njohur me nofkën “Cobra”, Boksieri tjetër Agron Xhila, nga Zhegra e Kosovës nderoj me prezencën e tij z. Jeton Agim Ramadani-djali i heroit të Kombit Agim Ramadani, veprimtari i pa lodhur Halit Nezaj nga Gjermania i cili nuk kishte harruar ta merrte me veti edhe flamurin e bekuar dardan të ideuar nga presidenti historik Ibrahim Rugova. Duke u ngjitur në ring, që në fillim të raundeve të para, Boksierët shqiptar: Adriatik Emini(Brothers Gym Olten), Sazan Mehmedi -Kimbo (Brothers Gym Olten)në KikBox në tre runde fitoi me pikë. Boksieri shqiptar nga Zhegra e Gjilanit Erzen Rrustemi (Box-Kickboxclub Burgdorf) fitoj me KO në rundin e dytë kundër kundërshtarit argjentinas Ruben Ange Mino dhe Sefer Seferi (WBF Intercontinental Champion Titel Fight) – Box-Kickboxclub Burgdorf) Kundër hungarezit Hubert Laszlo, si asnjëherë më parë shumë i pergatitur dhe me KO ne fillim të meqit fitoj titullin kampion i WBF Intetnational. Fal përgaditjeve fizike dhe psiqike të boksierve shqiptar të cilët vendosën kontrollin e plotë, duke goditur disa herë me goditje të sakta në kohë dhe trup kundërshtarët e tyre. Kështu vazhdoi edhe gjatë raundeve në vijim. Edhe pse kundërshtarët e tyre, përpiqeshin që më të gjitha mjetet dhe domosdoshmërisht të fitojnë këto meqe nuk arritën ti mposhtin shqiponjat kuq e zi!. Gjatë meqeve të gjithë spektatorët në mesin e tyre edhe shumë adhurues shqiptar të boksit kishin ardhur nga vise të ndryshme të Zvicrës, nga Gjermania e Franca nga Kosova e Ilirida e viset tjera shqiptare në të cilën ishin ngritur në këmbë dhe qëndronin gjatë gjithë kohës duke përqëndruar shikimin me emocione drejtë në ring. Një boksier i ri shqiptar nga Prizreni por me një të ardhme premtuese Valmir Perzhaku – (Box-Kickboxclub Burgdorf) për shkak të mos përvojës së tij i cili është në fillim të karierës së tij nuk arriti të fitoj, si duket ishte hera e parë e daljës në ring edhe nga mospërgaditja fizike-psiqike nuk arriti ta fitoj këtë meq. Vlen të përshëndetët edhe puna e pa lodhur e ekipit të TV Syri Blue në të cilën gjatë gjithë kohës regjistruan pamje nga meqet e luajtura edhe si Sponzor medial. Atmosfera ishte e shkëlqyer. Ju lumtë Trima, Ju jeni krenaria jonë! Suksese të mëtejme! Haki Latifi

 


 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...