Published On: 14 Janar, 2016

Mrekullia shqiptare, biznismeni mysliman shqiptar i jep 100 mijë dollarë për Katedralen në Prishtinë

Në Nju Jork është mbajtur një mbrëmje Gala për grumbullimin e fondeve për Katedralen “Nëna Terezë” në Prishtinë.

Siç njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA, kjo mbrëmje solli plotë mirësi, dashuri, lutje e bekim fetar, kushtuar simbolit të shqiptarëve në botën e qytetëruar Nënë Tereza.

Ky manifestim do mbahet mend gjatë nga shqiptarët e Amerikës, mbasi ajo u zhvillua si gjest dashurie për tërë komunitetin katolikë shqiptarë, kudo që ai jeton në Kosovë, Shqipëri, dhe viset tjera shqiptare.

Darka u iniciua dhe u drejtua nga kongresmeni republikan i Neë Yorkut, Joseph J.DioGuardi dhe bashkëshortja e tij Shirli Klojes, si anëtarë të Komisionit për ngritje të fondeve për ndërtimin e Katedrales Nëna Tereze në Prishtinë.

Në këtë mbrëmje u mblodhën  1.3 milioni dollarë nga shqiptarët e Amerikës, por mrekullia ndodhi kur biznesmen shqiptar i fesë myslimane, Jim Xhema, dhuroi zarfin me 100,000 dollarë.

Çka është edhe shembulli më klasiku, shembulli më i bukur i bashkëjetesës dhe harmonisë ndërfetare, që ekziston tek ne shqiptarët.

 
Displaying 66 Comments
Have Your Say
 1. Mendo Pak thotë:

  shum njerz te menqur jem na shqipet prishum shkoll ndertojm kisha i sjellum priftat don anton qira me na ofendu kufomat e luftes dhe tjer prifta mi vjedh parat ajeni more mend ju shqiptar musliman e katolik ajeni ka e dini se kon e keni fqi sllavet forcone ndertone shtetin e juve se I huji shkon shum aleanca superfu jon shkatrru armiq ikeni te njejt gjdoher e ju fleni fleni

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Roberti thotë:

  E KA KRY AMANETIN E GJYSHIT QE KA GJAK KRISHTERE.
  BRAVO NIPI I GJERGJ KASTRIOTIT

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(5)
 3. agim tereziu thotë:

  E vleresoj shume bujarine e biznesmenit shqiptar ne amerike. Por si duket neve nuk kemi mundesi me reklamu sic reklamohet per katedralen e prishtines. Un jam myfti i lezhes dhe lezha ka vetem nje xhami e cila gjate veres mbushet edhe jasht ne oborr. Kemi gjet truall per xhami ne shengjin por nuk paguajm dot parate e truallit qe kushton se paku 100.000 euro, nese zgidhet problemii i blerjes se truallit xhamine e ndertojm shpejt. Jam ne pritje te ndihmave sidomos te vellezerve kosovare. Numri im i telefonit 00355673023019

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(8)
 4. Shaban krasniqi thotë:

  Turp për juve.Vetem pse nuk e pelqeni nuk lejoni publikimin as per se dyti.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(0)
 5. Buku thotë:

  Pa influencen e Jim Xhemes fati i Kosoves mund t’ishte pikepyetje…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(2)
  • Shabi thotë:

   Xhema(emri s’itij) më mirë do t’ishte tu ndihmonte vllaznive të tij e tonë që po asimilohen e shpërngulen nga torturat e shkaut sesa tu bëj qejf popave katolik për të ngritë mbi kokat e 99,97% shqiotarëve kryqin e kishës se ndertuar mbi shkollën shqipe të rrënuar vite më parë Unĕ nuk jamë kundër asnjë feje por kjo nuk shkon.Këtë nuk e ka bërë as okupatori i deri djeshëm.Turp per ty për rrenën tënde.Ti po tregon me veprr se si i ke ndihmuar Kosoves.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(8) Nuk Pelqej(24)
 6. koli thotë:

  Akoma kaurret jeojne ne erresire, ketu flitet per musliman qe kontribuojne per fete e tjera pasi islami eshte paqe dhe jo dhune, nderkohe qe asnjehere nuk shihet nje shembull i tille nga kaurret katolike apo ortodoks… qe ketu shihet se kush eshte ne te drejte, kush eshte per shqiperi, e kush eshte klysh serbi e greku.
  Turp te keni qe shkruani kunder muslimaneve, me gjith keto shembuj qe jepen , po ju kshu keni qene e do jeni , njerz te llafeve e mashtrimeve, si Tristani me shoke. Ket vend e kan mbajt Muslimanet se per ju kaurret ju ishit dorezuar SHkive e Grekeve qe ne vitet 1300… Turku gjithmone ka qene suportues ne baze te kerkeses per ndihme qe i kane cuar shqiptaret , 500 vjet po te ishte ashtu sdo kishte lene kembe kaurri e kishe ne kete vend, porse ata kishin moral tjeter e jo shkaterrimi e spastrimi sic bejne kaurret serb ne kosove dhe greket ne cameri… zgjohuni o dele. Lexoni o bashkeatdhetare e mos rrini kafeneve.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(22)
  • Sokol thotë:

   Pershendetje ti “Turku i shqiperise” Te lutem mos perçaje popullin fatkeq Shqiptar tu fol per Turq Grek e serb edhe mos i fute kto muhabete te pa yndyra ne nje deklarat kaç fisnike the shame miqesore qe populli yne mezi qe po e pret te dalin njerez si Z. Jim Xhema per ti dhene edhe nje shanc Shqiperise per tu bashkuar per gjeste te mira si kjo e sa e sa te tjera kane ndodhur e nuk jane bere publike. Shihet çarte se ju po kerkoni ti terheqni vemendjen bashkeatdhetareve te mos i jepet rendesi figures se Nene Terezes po te merret dokrra si aje qe thua se turqia na dashka e na ndihmoka po harron se na kane vjedhur gjakun tone e po ate gjak na e ka sjedhe per te na shtypur e per tja marre pellembe per pellembe te tokes tone po kush i la qe ti gjesh ti mor i shkrete . hahahahah . Edhe nje here ju lutem mos shkruaj per Shqiperin e Shqiptaret mbasi vjen nga klubi ose kafeneja por mendohu mire se qfare teme rigoroze dhe velladashese mund te na biesh ne keto faqe njoftimesh qe ne ne emigrim me zi gjejme kohe per ti lexuar e cmadhemi me vepra te mira Sic eshte kjo e Nene Terezes Te lutem mos me keqkupto.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(19) Nuk Pelqej(2)
   • sokol thotë:

    Turqit e ndërtuan Çele-Kullën me 952 kafka shqiptarësh! Kryengritjes i printe Gjergj Pjetri

    Përgjigjiuni
    Pelqej(11) Nuk Pelqej(0)
   • Nëna Terezë ishte shqiptare dhe kjo na nderon. Por duhet ditur se ajo për shqiptarë nuk ka bërë asgjë. Një gazetar nga Kosova kishte shkuar në Stokholmit për ta takuar Gonxhe Bojaxhiun kur ajo po merrte çmimin Nobeë për paqe. Gazetari ishte i konfesionit katolik dhe kishte ndërmend që Nënes Terezë ti tregonte për represionin që Serbia bënte ndaj shqiptarëve të Kosovës. Ato ditë në shkollat e Kosovës shërbimet sekrete serbe kishun hudhur helm dhe kishin helmuar e mjra fëmijë të Kosovës. Gazetari ishte takuar në aeroport me nënln Tereze dhe i kishte treguar për gjendjen e rëndë në Kosoovë. Siç shpjegon ky, Nëna Terezë kishte dëgjuar me veëmendje dhe në fund i kishte thlnë gazetarit: “Lutu për shpirtin tim” dhe asnjë fjalë tjetër. Ajo kishte vazhduar në drejtim të gazetarëve tjerë sikur të mos kishte dëshuar asnjë fjalë nga gazetari kosovar, që kishte bërë gjithë atë rrugë dhe që ishte zhgënyer me qëndrimin e Nënës Terezë. Ajo kishte mjekuar me mija e mija fëmijë të Kalkutës, kishte ngrohur zemrat e fëmijve të varfër e të sëmurë nëpër botë, por fatkeqësisht për fë ijët e farfër, të nëpërkëmbur, të uritur, të zbathur, të helmuar nga Serbia ajo nuk ishte bërë asgjë. Madje në fjalimet e saj publike as që i kishte përmendur ndonjëherë.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 7. ilir thotë:

  flm shum per ket gjest ja ka meritu ishalla allahi ja dit per tjert ktu ne ket faqe hiqni kto fyrje dhe postime qoft nga muslimanet dhe nga kataliket turp turp turp secili let a respekton fen e tjetrit aq stop fyrjeve banale ne mes te vllezerve shqiptar me respekt .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(1)
 8. gjok.kolnrekaj@gmail.com thotë:

  Ky burr i ndershëm tregon vertetë që ashtë shqipëtarë ka dhanë lek edhe në shum vende tjera a ju eksremistat që i thuani vetit shqipëtar osh. Sikur Dauti e tj.turp i madhë antishqipetare antikrishterë dini me qenë më të menqur se njerzit e mëdhenj të kombit sikur i madhi Faik Konica thot kombin shqipëtarë e kanë ruajt katoliket lexoni ju lutëm se pa dijoni jeni ma anmiq se serbi maqedoni graku turku etj nuk ju vjen turp me qenë kundra vllazërve kush ju paguan anmiku shqioëtari bashkon vllëzrit nuk janë të gjith muslimanet sikur ju shumica janë shqipetarë ju ekstremistat fetarë jeni pakicë shqipëtari ashtë shumicë feja e shqipetarit ashtë shqiptaria katedrala në Prishtinë ashtë më së pakti kishë ajo ka me qenë oêr interes kombëtarë por të verbët nuk shofin të padishmit nuk mujnë me ditë sikur ju tranguj ekstremista vetëm uniteti na shoëton falemenderit për ndëgjim rrespekt pershendetje.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(6)
  • Eljas thotë:

   Sipas komentit tuaj qe Faik Konica se paska thene ,,kombin shqipëtarë e kanë ruajt katoliket”, kjo po na del si shum dyftyresh, sepse Ai ka edhe nji thenje shum te njohur; ,,Po te mos ishte Islami, shqiptaret do te ishin me shum ne numer, por jo si shqiptare”

   Përgjigjiuni
   Pelqej(8) Nuk Pelqej(4)
  • abc thotë:

   Lereni mor Faik Konicen ne qetesine e vet.Per çdo gje qe ndodh duhet patjeter te justifikohet me pordhet e Faikut qe si cdo njeri ka fole gjithe jeten e me i marr cdo fjale te tij e me i pru si ilustrim diturie eshte idiotllek.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 9. besim koskoviku thotë:

  I lumt kti burri te mash shqiptar um jam musliman por ky gjet i kti burri me emocionoj kaq shum sa qe nuk di ta pershkruj vertet ndihem krenar qe jam pjes e ksaj race te bukur shqiptR rroft shqiperia etnike me te gjith vllezerit musliman katolik ortodoks bektashi jemi pipull unik ju du shum

  Përgjigjiuni
  Pelqej(42) Nuk Pelqej(5)
  • sokol thotë:

   E di ca ke ti Besim !

   te lumte se keshtu flet nie Shqiptare i ndershem e kjo eshte qeshtja mos te behet dallim feje mes Shqiptareve se nuk din Shqiptari se si eshte historia e vertete dhe qfare e ka bere kaq lemsh dinjitetin Shqiptare ne kto shekuj Rrofte Shqiperia pa dallim feje, I lumt cdo Shqiptari qe bene veprime te mira per popullin e vete Rrespekt te gjithve U uroj te mesoheni te jeni Shqiptare si Iliret due Bizantinete hershem Origjinal paraardhesit tone.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(1)
 10. Tristaniku per JU thotë:

  Duke lexuar shkrimet e mesiperme mbetem shume i çuditur me kulturen dhe aftesite intelektule te ketyre
  njerezve qe e quajne veten SHQIPETAR. Nga njera ane duket dashuria e tyre naive per trojet,historine dhe popullin
  shqiptar,por ata ngaterrojne thelbesoren.ATA DUHET TA DINE SE SHQIPETARET E VERTETE NUK JANE MUSULMAN.
  SHQIPTARET JANE KTHYER NE MUSULMAN ME FORCE DHE MASHTRIME.
  KETE DUHET TA DINE MIRE DHE TA RRENJOSIN NJE HERE E PERGJITHMONE SHQIPTARET ANALFABETE.
  ATA DUHET TE KULTIVOHEN ME LIBRAT E VERTETA TE HISTORISE SHQIPTARE.
  Eshte cilesia ajo qe vleresohet dhe jo sasia e popullit.
  EVROPA eshte e vogel ne krahasim me kontinentet e tjera,por cilesia e kultures kristiane eshte ajo qe e avancoi
  me pare se kontinentet e tjera.JU,besimtaret shqiptare,ne qofte se besoni dhe keni nevoje per besim fetar,
  kthehuni ne besimet kristiane dhe do shikoni se sa rhume do perparoni.ZOTI i madh eshte nje i vetem,por,eshte
  per te gjithe njelloj.
  Ndersa KY ZOTERIA I NDERUAR qe ka bere DONACIONIN;e din fare mire qe eshte me origjine kristian,si te tan
  shqiptaret e hershem,por ju nuk e koptoni akoma.
  NJE DITE DO TA KUPTONI POR MBASE DO TE JETE VONE,kur Turku tu gllaberoje ne federaten e tij.
  Me keqardhje per JU. 04/04/2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(30)
 11. agimi thotë:

  Ky burr i madh ka dasht edhe njiher tjav qel syt atyre shqiptarve qe ende jetojn ne fanatizma fetar,e qe smunden me kuptu si qenka e mundur nji musliman ta ndihmoj nji fondacion per ngritjen e nji sheji te veqant qe na ban te gjithve mu mburr nenes Terez,un jam musliman por sa here asht permend emri e nenes Terez jam ndi krenar,andaj leni thash e themet ,mos njollosni ket dordhanes ,i lumt kti burri qenka patriot i vertet SHQIPTAR!!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(6)
  • Sokol thotë:

   Mos harro se ehe familja e Nene Terezes ishte kthyer myslimane asaj kohe por Gonxhe Bojaxhiu u detikua katolicizmit kure doli jashte ballanit te infectuar nga Turqit dhe zgjodhi te kthehej ne fene e vjeter te familjes saj dhe trgoj gjithmone Zemren Shqiptare per te ndihmuar ata que jane ne nevoje e nag kjo perfundoj te behej edhe shejteresh po disa te pa fe nderthojza nuk i intereson se nje Shqiptar eshte bere Shenjt por i trembet se dikush po i shane fene hejde se e lame nam te gjith ne tué ba pazar kto vepra te bukrå e tuj i marre neper goje .

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 12. Bajrami thotë:

  Ka shum qerdhe në prishtine we kan nevoj per ndiihm.
  Te dhash po edhe nji cent te vetem per fen,ti deshmon terrorizmin tend ndaj njerzimit.
  Feja eshte bima e shkatrrimit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(18)
 13. nimetulla thotë:

  PO MASI KA BO AÇ VEPÊR TMIR ME 100,000 $ PËR KATEDRALL MOS TE HAROJ SE NE KOSOV KA HALA FSHATRA KU JAN PA XHAMIJA DHE NE TA DAN EDHE PËR TA NJA 100,000 $…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(29)
  • Bajrami thotë:

   Se shum keq kan met qe nuk kan xhamija!
   Kur ta harrojm xhamijen edhe kishen tani mund the hecim perpara.
   Feja eshte konfuzitet te njeriu

   Përgjigjiuni
   Pelqej(18) Nuk Pelqej(11)
 14. Shaban thotë:

  kjo a Veper e mire bashkepunimi…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(26) Nuk Pelqej(2)
 15. Terroristi thotë:

  Hej bre nanen po qysh jep muslimani pare per kish a na xhami spo kem me u fal nto ani qfar emri se ku as shqiptar ste ko

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(59)
  • Dardani thotë:

   Xhamia ka sa te duesh ne Turqi ne arabi…! Shko atje nese nuk te rrihet ne Dardanine Ilire. Ketu ne Iliri nuk do te kete vend per Xhami.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(37) Nuk Pelqej(32)
   • dauti thotë:

    Dardan, 95% te shqiptsreve muslimane nuk mund te shkojne ne Arabi pse ti do ashtu, por ti shko ku te duash, shko ne Rusi, ne Serbi, ne Bellorusi dhe jeto bashke me popa e prifta homo e pedofile, kurse neve muslimanet do te jetojme bashke me vellezerit shqiptare katolike, ortodoks dhe bektashinj, si gjithemone dhe perjete.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(44) Nuk Pelqej(7)
   • Mensur thotë:

    Dardan kam shum fjal per te then. Ne jem komb shqipetar e shurjen e kombit shqipetar e ka shpetuar feja islame, po te ishim ortodoks ne si komb sdo ishim. Lind pyetja Pse? Martesat ne islam kan qen te ndaluar me sllav kurse ortodokst dhe katoliket e kan ber. Keshtu qe shyqyr Zotit qe kemi ket fe qe nuk na lejoj te asimilohemi si ne itali, greqi mal te zi, dalmaci eshum vende te tjera, 95% tani ne kosov jan musliman qe kan mbrojt kombin kan ruajtur traditat shqiptare, kan mbrojtur veton dhe duhet te ngritmi sa me shum xhamija se jemi nje popull i paster, jemi nje komb shum i mir ,nje rac e popullsi shum e bukur ne rajon fal mos perzirjes se sllaveris ne mesin ton kujt i takon kjo fal Islamit
    La ilaha illallah

    “Esh’hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh’hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu –

    Besoj dhe deklaroj se ekziston vetëm një Zot – All-llahu dhe se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij “.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(26) Nuk Pelqej(17)
    • Emri juaj...pj thotë:

     Ti flet pa menu kur thu se ne do ishim shu po te mos ishte feja muslimane
     Po pse greket nuk u shun ose serbet qe ishin nen turqi dhe dolen te paret shtet ne vete
     Nevishim me te ligsht se ata
     Ndersa ortodoks e katolik nuk u ndaloet te martohen as me serb as me grek e as me musliman,,, pra nuk esht argument ky
     Mendo i qet dhe pastaj shkruaj
     Shum musliman thone se ne shpetuam pa u ba serb se u bem turq hahah ikem nga kaka e ram ne mut
     Po kush e beri vlersimin se eshte me mire te behesh turk se serb
     Me mire te rrishim shqipetar me fene qe kishim
     Tashi te rrim shqipetar pa marr parasysh fen them une
     Se kombi yne do shuhet nese ne fillojm perqarjen fetare kjo nuk diskutohet
     Edhe vet turqia qe eshte me perpara se vendet tjera islamike eshte vetem per arsy se nje qind vjet ishte vend laik vetem per kte
     Tashi do shofim se ku do perfundoje me erdoganin
     Konfikt me sirine ,izraelin rusine ameriken greqin sirine dhe me keqja me kurdet qe jane me te fuqishem se te gjith…

     Pelqej(10) Nuk Pelqej(5)
    • Iliri thotë:

     Zoteri Mensuri Nuk qenke as ti shqipetar i paq.ti qenke arap i zi

     Pelqej(5) Nuk Pelqej(6)
  • sokol thotë:

   mos na fut ne gjynah me te madhin ZOT o njeri se Myslimani i mire e i devot ban nje veprim si ky i Z. Jim Xhema i cili trgoi se nuk i interesoi feja por nderi qe po i jepet popullit Shqiptare pas qe u be Shejteresh Nje prej nesh. Ju terrorist nuk e paste ndermend me ba e me ndjek rrugen e Nene Terezes .,,,,,, Turp per ne qe te kemi ne mesnesh

   Përgjigjiuni
   Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 16. dauti thotë:

  Faltoret e konfesioneve të ndryshme gjatë historisë janë ndertuar në vende të ndryshme për nevoja të komunitetit. Kjo është plotësisht në rregull, sepse ka të bëjë me jetën shpirtërore të popujve. Në këto ditë dëgjuam se fashatarët e një fshati të Laçit në Shqipëri të kongesionit musliman u ndërtuan bashëfshatarëve të tyre të besimit katolik një kishë, meqenëse deri atëherë nuk e kishin. Kjo është një mrekulli, që vështirë e gjen dikund tjetër në botë. Por, faltore të ndryshme nuk janë ngritur gjithherë vetëm për nevoja fetare. E kujtojmë periudhën e ekspanzionit sllav në tokat shqiptare që nga koha e Car Dushanit e deri tek ditët tona. Ndritja e kishave bëhej për të zhdukur elementin shqiptar, kiishat ngriteshin edhe atje ku fare nuk kishte asnë serb. Kisha në ditët tona u ngrit edhe në oborrin e Universitetit të Prishtinës dhe aty e kemi edhe tani. Neve në Prishtinë e kemi një kishë katolike për vëllezërit tanë të ritit katolik dhe kjo kishë gjatë aparthejdit, racizmit dhe gogotës që përjetuam nga regjimi i Millosheviqit, ua hapi derën të gjithë shqiptarëve, pa marrë parasysh se cilës fe i takonin. Aty mbaheshin mbledhje, aty mbaheshin tubime dhe manifestime, në këtë kishë ndaheshin ndihma për të mbajtur gjall shpirtin e shqiptarëve, ashtu siç ndaheshin ndihma edhe nëpër xhami dhe institucione të Bashkësisë Islame. Kisha katolike në Prishtinë si objekt fetar ishte e mjaftueshme për ti përmbushur nevojat e komunitetit katolik në Prishtinë, sepse nga ky komunitet në Prishtinë nuk ka shumë qytetarë. Kjo o bie se ndërtimi i një katedrale aq të madhe dhe aq grandioze në qendër të Prishtinës, aty ku ishte një shkollë, nuk ishte i nevojshëm. Nëse diçka, jo vetëm kur është fjala për qëlime fetare, nuk është në përputhje me nevojat, nuk është në përputhje e atë që proklamohet por në vetvete fsheh diçka tjetër, atëherë kjo është e diskutueshme, është hipokrizi, është jo e ndershme dhe aspak në përputhje me tolerancën shekullore nderkonfesionale të popullit tonë. Një xhami e ndërtuar në një lokalitet ku jetojnë shqiptarë katolik nuk është gjest i mirë, një katedrale ë ndërtohet në një qytet, madje në qendër të qytetit ku 99,9% jetojnë popullësi e ritit musliman, jo që duket e çuditshme, por prek themelet e asaj që popullin tonë e ka fisnikëruar shekuj me radhë, kur në një familje kanë jetuar pjesëtarë të një konfesioni me pjesëtr të konfesionit tjetër, bashkërisht kanë festuar festat fetare të njëri tjetrit dhe madje edhe sot mund të ketë familje laramene siç u kanë thënë kltyre familjeve. Shkoni ndonjë të diele, kur në Katedraëe mbahet mesha. Aty mund të gjendi nja dhjetë besimtarë, por 8 prej tyre janë ndërkombëtarë nga ambasada, institucione, ojq ndërkombëtare dhe ndoshta 2 apo 3 shqiptarë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(10)
 17. Niko Seferi thotë:

  Duhet uruar zoti Jim Xhema ,për ndihmën ekonomike që dha për katedralen në Prishrinë. Unë do ta uroja që një ndihmë të tillë ta jap dhe për ndonjë shkollë, apo spital.Kjo do të përjetësonte veprën e tij se këto objekte do emëroheshin me emrin e tij

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(8)
  • Enver Kelmendi thotë:

   Xhim Xhema eshte biznisman i mire por nuk ka aq sa duhet horizont kulture dhe diturie per te qene ne gjendje te vleresoje ne menyre adekuate vleren qe kane shkollat dhe qerdhet e institucionet edukative ne Token Shqiptare!
   Ai ka kapital dhe ne USA ,ai cili ka kapital,mund te behet kryetar i shtetit Amerikan!
   Nuk e ka Xhim Chema kete sens ndjeshmerie dhe vetedije se Shqiptari defiqitin apo varferine ma te madhe e ka ne sektorin e diturise se mirëfillët e cila fitohet ne shkolla dhe Univerzitete kualitative te nivelit europian e te cilat Kosoves dhe mbare kombit tone i mungojne!
   Kisha dhe Xhamia Kosova ma shumë sa ka nevoje per to…por nuk ka çerdha te shendosha te diturisë dhe pikerishte per kete Kosova dje mbare kombi vuan! Aty ku mungon ditiria,aty rriten besimet e kota dhe kleri i cili nuk ka aspak kunder nese Shqiptaret ngelin me dituri ne fund te pusit ku eshe gjenden sot!
   Xhim Xhema eshte njeri i mire burre i urte dhe bujar sa te duash por e ka patur fatin e lig si shumica e shqiptareve te cilet kane ngelur me nje dituri te ceket rudimentare pa patur kushte dhe mundesi te shkollohen. Pikerishte per kete ai sponzoron kisha e Xhamia e jo spitale shkolla dhe univerzitete !

   Përgjigjiuni
   Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)
   • sokol thotë:

    shife si i fusin hundet ne puent e tjetrit jeta nierez dhe bejne sikur po e mesojne se ku te ndihmoje e ku te dhuroje Djersen e tij . O MAN

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 18. sam thotë:

  Kti Zotriut i rrjedh neper vena gjak Shqiptari…. ky me siguri beson ne zot ky ishte ai qe dekoroi Bill Klintonin pasi qe u qlirua Kosova ,,,Ky ishte ai qe ,,,kur u inicua prralla se UCK esht organizat teroriste,,,prap ky ishte qe e stopoi dhe e hudhi posht bashk me Bob Dollin ..pra sesht i rastsishem as ky donacion i tij ,,ose vetem pse ka munsi,,,,,POR ESHT SE KA GJAK T PASTER SHQIPTARI

  Përgjigjiuni
  Pelqej(41) Nuk Pelqej(7)
 19. FEDE thotë:

  Bravoooo,por me shume leke per identitet:NJI MILION ABETARE TE MOS ZHDUKET GJUHA SHQIPTARE!NJI MILION PASHAPORTA TE MOS TALLET ME NE BOTA!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(2)
 20. Lulëzim Ramadani thotë:

  Është mirë shumë çë ndërtojmë Kishat Katolike Shqiptare dhe duhet ndihmuar deri pa kufij

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(9)
 21. Musa Pnishi thotë:

  Ky osht shembulli ma i mir se ne aksidentalish jemi te ndar ne fe leni o vllezer se sa te jet njerzimi para skemi me ec DERI SA TE NDIHEMI ME SHPIRT TE NI FEJE GJITH SHQIPTARET KUDO JANE…Une me fe nena me ka lind shqiptar katolik dhe rendesi ka te jen shqiptar te vertet ska rendesi qfar feje DHE JAM NE GJENDJE TE JAP PARA AQ SA KAM MUNDESI PER GJDO GJAMI KU MUND TE FLITET DHE LUTET ZOTI NE GJUHEN AQ TE BUKUR QE KENA NE E JO ARABISHT SE ME DUKET SI PO E SHAJM ZOTIN .JU BETOHEM SE JU DU GJITHVE BRRAVO I KOFT ATI VELLAUT EDHE UNE DO BEJA NJEJT.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(32) Nuk Pelqej(7)
 22. Idrizi thotë:

  Eshte fyerje e madhe për humanistin dhe bisnesmenin Xhim Xhema nga Medvegja që per decenje jeton e vepron ne Amerikë, që gjestit të tij prej një shqiptari e humaniti të vërtetë ti jipet karakterrelkigjioz islamik! Absolutisht nuk mund të jetë e vërtete etiketa që i mvishet si “biznismeni mysliman”, kur shqiptaro-amerikani Xhim Xhema e ka shtri dorën e mirësisë gjat gjithë kohës papërjashtim për ti ndihmuar shqiptaret dhe kulturën e tyre ne nevoje në cdo ane e rrethanë…Ta quash Xhim Xhemën “biznismeni mysliman” është fyerje e pafund ndaj tij,kulturës dhe shkallës së lartë të emancipimit kombetar dhe njerëzor në përgjithësi që e shquan ketë atdhetar e njeri të madh…Ndoshta BIK-ut i konvenojnë etiketat e ketilla antishqiptare, por shqiptarve të vërtetë jo se jo…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(33) Nuk Pelqej(12)
 23. lutfi mudzaiti thotë:

  ju lumte zoteri Xhema.Gjest tipik i nje shqiptari te vertete.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(27) Nuk Pelqej(4)
 24. Beni thotë:

  Njerzit te cilet veproin ne nji menyr si ky zotri : xhema jan te atij rangu human njerzor ‘ per ket njeri kultet fetare ‘ pa prijashtime jan pa dallime si aj islam , apo i krishter,respkt dhasht zoti shum nnerz si ky’ shembull per te mir.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(24) Nuk Pelqej(4)
 25. Jakup thotë:

  Hej sa e cudishme u duket feja islame asht e paqes dhe bashk jeteses shembull ke ne shqiptart jo luftra pa lodhje !! Ni shembull filmin e omerit r.d. Muslimane kur shkon ke popi e viton ajo kisha sish ne regull ai nis i ndihmon me duar e vet. Ka qen udhheqsi i muslimanve ne at koh , ka nje dov sa e di kul ja e juhel kafirun!! Ku thot sicili ne besoie ne at cka do ti kshire at tanden.

  Po ka shum njerez cka vuajn nga luftrat dhe nga skomja.

  zoti asht i madh ai e sheh kush asht dreit a shtremt ne besoim ne 4 librat dhe kreit peigambert dhe ne zot!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(9)
 26. sander thotë:

  !!!!!!!!!!!!!musliman dhe jep lek per kish!a keni degju qe nji i krishter te japin pare per xhami une jooooo po ju.ku zotria ska lidhje me asnji fe ky eshte komunisticeskaja robota asnji I krishter besimtare dhe asnji musliman besimtare nuk e bene nji veper te till se e kane te ndaluar prej fes leri fallsitete gjoja ne lidhje te bashkjeteses fetare ju siguroj se nese shqiperia do ishte 49% te krishter gjithe shqiperia do quhej vend I krishter me kushtetut te krishter dhe jo vetem kaq po dhe spastrim etnik nuk do e prjashtoja.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(32)
  • Lulzim Ramadani thotë:

   Pse jo jemi vëllezër Krishterë MYSLIMAN NE DUHET NDIHMUAR NE Njëri Tjetrin JEMI Shqiptar Jemi Një Dhe ti trego përralla Ato Bisnisment Sllavo Maçedon kan ndihmuar për Xhamia kur kan ndërtuar Shqiptart dhe sa Katolik Shqiptar kan ndihmuar e ty të pengoja Katedrale e Nën Terezës një Nën Shqiptare e vlerësuar në Tërë Botën Nëna Botërore
   un ashtu Kafshë si ti Pushkatoj

   Përgjigjiuni
   Pelqej(13) Nuk Pelqej(6)
  • Emri juaj...usa thotë:

   Ti je serb e vjen e kishe po na kallxon ti neve per fe po mundoheni me shti popllin me e urrye njeri tjetrin po nuk ju shkon e din shqiptart ket pun

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(6)
 27. Super thotë:

  Ky person nuk ehste musliman por SHQIPTAR, dhe kete dnacion e ka,bere si SHQIPTAR. Mos ia atriboni religjionin ketij SHQIPTARI TE MAAAAAAAADH.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(54) Nuk Pelqej(3)
 28. Diana Rexhepi thotë:

  Nuk ekzistojne fjalet ne kete moment. Te teperta jane. Por vetem lotet nga ndjenje gezimi, emocionimi, qe ma rikujtojne dashni per juve, te dashur…te dashur bashkekombasit e mij.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(58) Nuk Pelqej(6)
 29. Qim Ndoci thotë:

  Nje gjest shum i mire qe tregon harmoni qe ne shqipetaret e kemi pase dhe e kemi mes njeri tjetrit. Bavo i qofte e qofte jete gjate ai e fam e ti

  Përgjigjiuni
  Pelqej(75) Nuk Pelqej(2)
 30. Rahim Mani thotë:

  Bravo, Ju z.Jim Xhema keni ber gjestin shume Human dhe njerzor duke treguar se ne Shqipetaret jemi me te miret. Dmth.Jemi me zemer dhe shpirt dhe tregojm shume respekt dhe toleranc ndaj te tjereve.
  Me respekt te lart ju pershendesim nga Zürich-Switzerland.
  Rahim Mani

  Përgjigjiuni
  Pelqej(53) Nuk Pelqej(5)
 31. Lol thotë:

  Mire ka ba shume trust me nuk eshte musliman jo se muslimanet nuk pugujne por ke sa te dush se Thojne Jane musliman per permrenda jahe laik ose diqka tjeter

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(45)
 32. Behar Zenelaj thotë:

  Shembull shumë i mirë, që mund të merret a të shërbejë si shembull për të tjerët:
  Për vëllezërit “ Ekstremist me natyrë primitive injorante mulimane – të cilët ëndërrojnë që të gjithë katolikët brënda ditës të bëhën musliman” se si duhet ndihmuar vëllezërit e tyre të besimit të krishterë.
  Ndërsa për vëllezërit “ Ekstremist me natyrë primitive injorante katolike- të cilët ëndërrojnë që të gjithë muslimanët brenda ditës të bëhën të krishterë” se si duhet ndihmuar vëllezërit e tyre të bësimit Islam.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(42) Nuk Pelqej(8)
 33. sam thotë:

  e lindi Nena Shqiptare ne Trojet e Tupalles

  Përgjigjiuni
  Pelqej(33) Nuk Pelqej(2)
 34. sam thotë:

  e lindi Nena Shqiptare ne T

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(2)
 35. Brunilda thotë:

  Keta japin dollare me thase vetem per ndertime xhamijash dhe kishash, por as nje qindarke te vetme per ndertime spitalesh, shkollash, azil per pleqte, shtepi per te pastrehet, qendra edukimi per femijet dhe te rinjte, qendra rehabilitimi per te semuret kronike, etj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(70) Nuk Pelqej(18)
  • Ash gjest vllaznor per me dhan per instucine fetare kur perdoren per perparim aty hapen edhe shkolla per edukimin e te rijvet dhe bashkim vllaznor,tolerance fetare ,vetem keshtu u ka hije vlaznivet me vepra te tilla ,ja shperbleft Babloku nderime Baca.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(41) Nuk Pelqej(4)
  • Optimist thotë:

   A e dini pse ?! Sepse Shkollat e Spitalet ndertohen dhe menagjohen nga Qeveritaret (Ministrat) dhe po jau dha atyre 100 000 $ prej tyre 99 000 kan mi hanger për veti e 1 000 kan mi investu ne Objekt.
   Kurse këtu e kan besimin e plotë dhe e dine se ajo ndihmë shkon aty ku ështe destinuar
   Respekt për ketë Burrë.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(46) Nuk Pelqej(1)
   • misini thotë:

    Nuk kisha thene se parate ne duar te prifterinjve jane te sigurta. Vite me pare ne Prizren u zhvillua nje proces gjyqesor kunder priftit te ketushem Ai kishte vjedhur 314 000 euro qe ishin grumbulluar per ndertimin e Katedrales se Prishtines. Harresa tek ne eshte eemurje patologjike.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(20) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...