Published On: 4 Prill, 2016

Mrekullia në Hamburg / Gjeniu i pikturës, Mentor Ejupi: Ekspozitë kushtuar Nënë Terezës

Ekspozitë kushtuar Nënë Tereze në Hamburg
Më 08.04.2016 në Hamburg të gjermanisë ku jeton dhe vepron artisti me prejardhje shqiptare Mentor A.Ejupi Toro, hapet ekspozita personale me titullin:
„The Year of The White Spirit“ ( Viti i shpirtit te bardhë).
Kjo nuk është ekspozita e parë që artisti me emër në diasporë Mentor A. Ejupi hap në Europë. Ekspozitat e tij janë të shumta dhe gjithmone kudo që është prezantuar, ka nderuar dhe ka përfaqesuar denjësisht vëndlindjen e tij Shqiperinë ( Kosoven). Gjithashtu për tu përmëndur është projekti artistik „ Das Wasser Projekt“ ( Projeti i ujit.), ku kritiku i njohur i artiti Z. Thomas R.Schulz u shpreh që artisti Mentor A. Ejupi mund të përfaqësojë artin e tij me krenari në gjithë botën, duke e vlersuar nga talenti, domethënia dhe vlera artistike.
Pas këtij projekti një tjeter projekt gjigand prezanton artisti i lartpërmendur me titullin: „ iPad ART“ – Expozita e parë në Europë, me piktura të realizuara në iPAD.Screen Shot 2016-04-04 at 9.39.40 PM
Screen Shot 2016-04-04 at 9.39.53 PMEkpozita qe artisti shqiptarë Z. Ejupi çel ka një domethenie të madh sepse i dedikohet të madhes Nënë Teresa, që kudo fali shpirtin e saj per te ndihmuar te varferit edhe kurre nuk harroj vendlinjen e saj, Shqiperi, artisti ne fjale larteson vepren e saj me anë të penës. Artisti konbinon dhe ndërthur dy pikpamje vizuale:atë të Nënë Terezës, ku bota mbarë e njeh dhe konkretisht në shaminë karakteristike të saj në ngjyrën bardhë dhe blu. këndvështrimi tjetër është ashtu si autori e sheh edhe e ndjen figuren e te madhes Nënë Tereza. Duke filluar nga Popart e deri tek abstraktja
Artishti shprehet: „ Unë pikturoj shumllojshmërinë e personaliteti të saj. Unë pikturoj shpirtin e saj.“
Ekspozita në fjalë hapet për të gjithë vizitorët ditën e premte datë 08.04.2016 n♪ë orën 19:00 në Harburg të Gjermanisë, Lüneburger Strasse 4, 21073. Expozita do të qëndrojë e hapur deri më 10.04.2016.
Gallery Mytoro

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...