Published On: 3 Maj, 2016

Mrekulli – Kosova pranohet në UEFA, lumturohu shqiptar – VIDEO

 

SPECIALE – PRANIMI I KOSOVËS NË UEFA – 03.05.2016.

Kosova ka marr besimin e 28 anëtarëve të Federatës Evropiane të Futbollit dhe kundër saj ishin 24 shtete, gjersa dy abstenuan

Pas këtij votimi, Kosova u bë anëtari i 55-të UEFA-s.

Kjo është një nga ëndrrat më të mëdha të shqiptarëve në Kosovë, që u bë realitet. Të gjithëve ju kujtohet se lojërat e Prishtinës ngrehnin peshë ndjenjat e shqiptarëve, veçanërisht në ndeshjet me ekipet serbe. Aty ndodhte shfaqja më e bukur e atdhedashurisë, e shpresës, por edhe e gëzimit, kur fitonim. Kanë kaluar më shumë se 25 vjet pa e përjetuar këtë gëzim, për shkak se regjimi kriminal serb ua këputi si të gjithë ëndrrat tjera, edhe ato të futbollit. Por, tash pas një çerek shekulli, 17 vjet pas padrejtësive ndërkombëtare të shkaktuara kryesisht nga klane mafioze, të udhëhequra nga Mishel Platini, Kosova i kishte dyert e mbyllura.
Por, sot, Platini është larg shijimit të futbollit si një mbret i shfronësuar me poshtërim, si hajn dhe keqpërdorues, ndërsa ne shqiptarët mund të festojmë, dhe të shikojmë drejt kualifikimit në kampionatin e ardhshëm botëror. SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zvicra-tregon-racizem-ndaj-kosoves-ne-anen-e-serbeve-merr-dush-te-ftohte/

http://www.shqiptari.eu/vokrri-kosova-do-te-jete-ne-kampionatin-boteror-video/

http://www.shqiptari.eu/dhezetbudapesti-serbia-humb-betejen-e-radhes-me-kosoven/

 

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Tristaniku per JU thotë:

  O SAMI GJOKA e te gjithe JU dashamiret e KOSOVES ju uroj edhe une nga zemra.
  Por une kam edhe nie mendim tjeter…Mbasi te behen dy shtete komplet te lira e sovrane
  duhet te punojme per te krijuar te tretin. A jeni dakord me mua apo jo.Pergjigju;
  03/05/2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Sami Gjoka thotë:

  Sihariq Per Kombin Shqiptar– Kosova Ne Prag Te Pranimit Ne UEFA dhe FIFA World Cup
  GJOKA SAMI·MONDAY, MAY 2, 2016
  Momenti I madh per kosoven duket se po mberrinë. Kosova ka gjasa te pranohet ne UFA dhe fill pas kesaj në Fifa. Shanset jane qe Kosova do te kete mundesi te futet ne garen e elimantoreve per Botrorin e ardheshem. Ndeshjet do te nisin kete vit pas Kampionatit Evropian.
  Ky sihariq I madh vjen per kombin shqiptar ne nje kohe kur kombi shqiptar I te gjithe trojeve etnike ne balkan dhe nga shqiptaret qe jetojne neper evrope ka prodhuar nje plejade futbollistesh te talentuar qe mund te furnizojn pa frike dy kombetare.
  Shqiperia (Kuq e Zi) ka sot ne dispozicion te saj lojtare nga Maqedonia, Kosova Shqiperia e vendet Evropiane me shume se sa eshte ne gjendje ti aktivizoj.
  Duke qene se Shqiperia nuk mund te ftonte me shume se sa kishte nevoj disa talente shqiptare edhe pse jane te nje cilesie te lart mbeteshin pa lozur ose ne pritje dhe ne fund detyroheshin te ikinin me kombetare te vendeve te tjera.
  Nje I tille qe pershembull Riza Durmishi.
  Lojtare te tjere te talentuar mbeten ne medyshje si super talenti Milot Rashica, arsyeja sepse eshte veshtire per Debiazin te sakrtifikoi ata qe kane kontribuar per kualifikimin ne France.
  Shqiperia ka talente neper bote qe lozin me kombetare te huja qe ose nuk jnae ftuar kurre nga Shqiperia ose jane ftuar me vonese ose ngahere kane ikur sepse kombetarja shqiptare atehere nuk ishte ne nivelin qe eshte sot dhe ofertat si Gjermania Belgjika a Zvicerra dukeshin me joshese. Keta si Jonuzaj, Durmishi, Xhaka Shaqiri e te tjere duhet ta rikonsiderojn Kosoven pas Evropianit.
  Shqiperia e De Biazit nganjhere ka lene jo ne stol por pa thirrur fare super yjet si Alban Meha, e shpesh edhe Kacen qe per mendimin e mjaft eksperteve ose Kace ose Meha duhet te jene te perhershem ne fushen e lojes per ekzekutimin e goditjeve te denimit.
  Alban Meha duhet te ftohet nga Kombetarja e Kosoves sa me pare pasi ne nuk do te perzeme Tranjerin De Biazi e Meha eshte ne kulmin e formes se tij e duhet te kontriboje per kombin ska rendesi nen emrin e Kosoves apo Shqiperise.
  Me kombetaren tone lozin njerez te lavdishem te kombit si Lorik Cana Cana, pa te cilen kombetarja nuk mund te imagjinohet por edhe kosovar te rinj si Xhaka e Berisha qe jane sot shtylla te paklueshme te kombetares.
  Poqese ata iknin nga kombetarja jone tani ne prag te Frances kur ne I duam me cdo kusht e kur De Biasi I ka ne l,istë për France do te ishte nje veprim jo I mire dhe shume I pahijeshem, po ashtu nese Federata e Kosoves therriste keta lojtare ne prag te Evropianit do te ishte antikombetare sepse as Shqiperia smund ta demtoj Kosoven as Kosova smund ta demtoje Shqiperine– por pas Evropianit cdo Kosovar I kombetares shqiptare mund te ike krenar me Kosoven nese ashtu deshiron sepse eshte me e aferta me gjakun edhe pse te tere jemi shqiptare por mund te rrije krenar ku eshte sepse eshte kombetarja per te cilen ka kntirbuar dhe eshte vlersuar si shqiptare.
  Meha qe nuk ftohet me nga De Biazi mund te ftohet sa me pare nga Kosova por Meha duhet ta beje te qarte publikisht qe mund te skoje me Kosoven por kete vendim ta marre vetem pas evropianit ne rast se De Biasi mund ta marre dhe duhet ta marre per arsye se Kace nuk mund te loz ne cdo ndeshje, diku mund te lodhet, diku mund te marr karton te kuq e njeri prej tyre ose Kace ose Meha duehet medoemos ne loje pasi vetem keta te dy duhet te ekzekutojne te gjitha gjuajtjet e denimit.
  Une mendoj se perderisa jemi nje komb e kemi nje gjuhe nje rrace e nje gjak ata qe lozin sot per Shqiperine dhe qe jane te padiskutueshem me kombetaren si Xhaka pershembull mund te zgjedhin te mbeten me Shqiperine- por po iken eshte e drejta e tyre dhe meritojn rrespekt.
  Ndersa shqiptaret qe lozin per Zvicerren, Belgjiken Gjermanine a cfardo lloj shtetit tjeter duhet nese ndjejen sadopak krenari se kush jane ne thelb t’i bashkohen Kosoves.
  Per ata qe kane frike se do te demtohemi ne futboll— une theme mos kini frike se djemt qe kemi ne sot jane te mjaftueshem per dy kombetare duke mos harruar Rashicen, Manajn, Avdijajan, Cekicin ate djaloshin e maqedonise qe sapo eshte veshur kuq e zi e ploit te tjere- Ne sjemi me sic kemi qene para 10 viteve e po erdhen Shaqiri, Xhaka, Jonuzaj e Drumishi Kosova pa demtuar Shqiperine ka gjasa te jete kombetarja me e mire e Evropes.
  Per ata qe mendojne se njohja e Kosoves ne futboll eshte bere per te na demtuar si komb tani qe ne po bejm jehone duhet tu themi me te madhe se bota nuk rrine dite e nate duke menduar si ti bej pucin shqiptareve e Shqiperise dhe se vendimet e Uefas e Fifas nuk merren as nga greket e as nga serbet prandaj mos rrini dite nate me fiksime shtrigash te frikeshme se s’duehet te jemi kaq “paranoid” por gezouhni e festoni o vellezerse: KY ESHTE SIHARIQ.
  Nese Evropa do te lejonte dy federata te Bosnjes ate boshnjake dhe ate te Republika Srepska Serbet do ta perkrahnin me te madhe ea skush nuk do te dilete si ne duke u cjerrur se “po na percane kombin Evropa”.
  Nese UEFA do te thoshte neser qe Qipro s’mund te kete federate me vete se ata jane ose turq ose greke- Grekerit kurre nuk do te heshtnin apo te kenaqeshin se s’loz me Qipro por do te protestonin me te madhe qe Qipraotet duhet te lozin me vete edhe pse jane grek– (e di qe truqit mendojne ndryshe se jane turq) per e verteteta eshte e vertete. Atehere perse ne dalim si kalmajt me hundet me qyrra neper rruge e bertasim na lejoi bota te ngreme edhe flamurin e Kosoves neper bote- e se kjo qenka percarje!!!!!!!!!!!!
  Si mudnemi ne te bertasim e t’i themi jo Kosoves Federate—kur ky eshte nje hap edhe me I madh ne njohjen e shtetit te ri shqiptar si I barabarte anekend botes?
  Kur te behemi dy shtete, komplet te lire e sovran atehere poqese nuk jemi grandavecer te keqij neper qeveri ne Tirane e Prishtine atehere bjem nje shtet e nje federate poqese dime te punojm me mend.
  Sot Gezuar para kohe Federaten Kosove dhe djemt shqiptare te futbollit kudo qe lozni neper bote uroj te zgjidhni Kosoven fill pas kampionatit Evropian!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...