Published On: 31 Gusht, 2016

Mr.Lu, thuaje një fjalë mor burrë…

Nga Aurel Rakipllari – Eshtë e pamundur tashmë që të hapësh televizionin në mëngjes apo të lexosh portalet online dhe të mos shikosh lajme të shumta që flasin për mijëra rrënjë kanabis të asgjësuara në cdo cep të vendit. Aq shumë lajme të tilla ka sa edhe interesi për to sa vjen dhe shuhet pasi janë shndërruar në normalitet. Vetëm sot, në katër anët e vendit, janë asgjësuar mbi 65 mijë rrënjë. Shifra të frikshme!

Opozita e quan këtë një gjendje kritike për vendin, ndërsa mazhoranca dhe policia krenohet me numrin e madh të korrjeve.

Por në të gjithë këtë histori i vetmi që nuk ka folur është ambasadori amerikan në Tirane, Donald Lu. Ai, i cili njihet në Shqipëri për deklaratat e tij të forta dhe pa doreza, sic ndodhi edhe gjatë diskutimeve për Reformën në Drejtësi. Të gjithë e kujtojmë deklaratën e tij “Nëse ora juaj kushton më shumë se makina ime…”, drejtuar gjyqtarëve apo atë të mëparshmen se në Kuvend dhe pushtetin lokal ka persona të inkriminuar. Por për hashashizimin e vendit asnjë fjalë. Pse?!

Ka shumë hipoteza për këtë fakt, madje njërën prej tyre, e cila thotë se ambasadoret marrin “pjesën” e vet në këtë histori, une as që dua ta besoj. Mbi të gjitha kur bëhet fjalë për ambasadorin amerikan, të dërguarin e një vendi që ne shqiptarët e duam ndoshta më shumë se vendin tonë.

Ndaj dhe zoti Lu do të bënit mirë të thoshit disa fjalë, pasi si ju, si ne, e dimë se fjala juaj në Shqipërinë tonë të dashur ka shumë peshë. Ambasadori amerikan për ne është më shumë se president, kryeministër apo lider Opozite. Dhe nëse ju flisni ndoshta edhe qeveria do ta pranojë si problem, nëse jo do të vazhdohet të flitet për “suksese”, “arritje” apo ku ta di unë cfarë.

Forca zoti Lu, flit, përndryshe nuk do të quheni më Ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri, por Ambasadori i SHBA-ve në Kanabistan. Mos ma merr për keq! E kam për të mirën e të gjithëve. /Opozita.com/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...