Published On: 18 Korrik, 2016

Mos u lëshoni si lopët pas jeshilit…

 

Pas grisjes së diplomave të një grupi ish-nxënësish të medreseve të Gulenit në Shkup, të cilët e mbështesin njërin turk kundër tjetrit (Erdoganin kundër Gulenit) që të dy antishqiptarë.
Mos u lëshoni si lopët pas jeshilit…

Kështu thotë një shprehje popullore e jona!
Shpend Bajrami, Gostivar
Para 10 – 15 vjetësh apo më shumë ndoshta, kur në vendbanimet tona shqiptare u paraqitën shkollat turke të ashtuquajtura kolegjet turke, si “Jahja”, “Pasha”, “Aga”, “Bey”… dhe në ndërkohë edhe revista e “famshme”, “ZAMAN”, shqiptarët fatkeqësisht prindërit e nxënësve që rriteshin dhe kishin nevojë më shumë se çdo moshë tjetër për edukim dhe arsimim të mirëfilltë profesional e kombëtar, u lëshuan pas këtyre kolegjëve turk mu si lopët pas jeshilit në pranverë… pa menduar fare se më pas ai “ushqim” në këtë rast edukim dhe arsimim i fëmijëve të tyre do do t’i presë në bark!!!! “Hëngrën e hëngrën”, për gjithë ata vite me radhë “ushqim” jeshil duke e paguar shtrenjte bile si më cilësorin në treg, dhe ja sot ai ushqim i konsumuar nga kolegjet dhe nga revista ZAMAN i paska prerë në bark, i paska zënë barku dhe si reagim në shenjë revolte rinistët e turqizuar po vjellin “ushqimin”, pra, grisin diplomat, duke na porositur neve që nesër të mos bëjmë gabimin e tyre që bën dje!!!! Por, kujtoj, se përseri ata gabim po bëjnë, sërish janë lëshuar në jeshil, por tani në livadhin e krahut tjetër të turqve…në livadhin e Erdoganit…dhe nesër kur t’i zë barku përseri do të na “këshillojnë” neve të “prapambeturve” fanatik që të mos bëjmë gabimin e tyre të djeshëm???!!!! Kështu ndodh kur mohon shkollën shqipe, gjuhën shqipe, Gjergj Kastriotin, Nënë Terezën, mbretëreshën Teutë e shumë e shumë vlera kombëtare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...