Published On: 26 Janar, 2016

Mos rrej more Esat Pashë Toptani i Brojës

Një shkrim i jashtëzakonshëm i bërë para shumë muajve nga publicistja Kimete Berisha dukej si akuzë e rëndë kur numrin 2 të qeverisë e karahasonte me Esat Pashë Toptanin, të akuzuar nga të gjithë historian, politikane e publicistë, thuaja pa përjashtim si shërbëtor të serbëve, dhe të tjerëve, por vetëm shërbestar i atdheut jo. Po e ribotojmë me kërkesë të një grupi lexuesish, me rastin e dëshmisë së ish shefit të shërbimit francez Pierre Siramy, se Hashim Thaçi është rekrutuar nga ky shërbim që në Konferencën e Rambujesë, nëse jo më parë. / Shqiptari.eu

 

Shkruan: Kimete Berisha

 

Tash që Serbia zyrtarisht ta mori Veriun, tash të çojnë çetnikët e Millosheviqit edhe në burg.

Kosova zyrtarisht u nda, sot!

Prej sotit serbët e Kosovës e kanë shtetin e tyre autonom, shtetin e tyre njëetnik, i cili është i hapur edhe për komunat tjera që duan t’i bashkangjiten.

Për shembull, Graçanica, nëse do, menjëherë mund t’i bashkangjitet Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Sepse, këtë gjë ia garanton pika 1. e Marrëveshjes së 19 Prillit!

Komunat me shumicë serbe prej sotit zyrtarisht i takojnë Serbisë, e cila edhe i financon.
Sepse, askund nuk shkruan se serbët nuk kanë të drejtë të shpallin Pavarësinë e tyre nga shteti i Kosovës.

Dhe, nuk është problemi që këtij Asociacioni i bashkangjiten vetëm komunat veriore, por cilatdo komuna serbe që duan, mund të bëhen pjesë e tij.

Pra, sot nuk u zyrtarizua vetëm ndarja e Veriut të vendit por prej sotit zgjërohet Serbia në Kosovë.

Kush? Cili Ligj mund t’i ndal serbët në Asociacionin e tyre që ta zgjedhin stemën dhe flamurin me 4 S-a!
Evropa në Kosovë e krijoi edhe një ‘shtet’ njëetnik sikurse në Bosnje.

Kosova për shqiptarët është multietnike (edhe serbe), e Asociacioni është njëetnik (ekstremisht serbe).

E ju të Luginës së Preshevës, krejt keni ‘harru’ që jeni shqiptarë!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. bedi thotë:

  jeni te pa par ju qe besoni ne kto dezinformata.
  thaqi eshte nderi i popullit jav ka hjek stupcin dhe shkaun prej shpine .me lejoni te them se nuk keni pas zemer me luftu shkaun per ket thaqi nuk ka faj e tash rrini rehat e trusni botjen o turpi i shqitaris.
  shum te menqur qenkeni me besu diqka te till .
  me lejoni tju them se amerika nuk kish me leju kurr ni tradhtar me udhheq luften dhe me shpall pamvarsin .turp turp mjer kosova dhe shiptarija qe ka njerz si ju.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. kosovari thotë:

  e kam nje koment; ne shqiptaret si duket nuk dijme te komunikojme mes vete; ose ne gjene na eshte ngulitur mos frika dhe mosrespekti per njeri tjetrin. dhe merrnie me mend, fjalet e para, ia nisim me sharrje, me fyerje, e me ç’ka tjeter. sipas kesaj logjike, asnje shqiptare, nuk eshte i pafajshem, te gjithe kane faje, pse kane lindur shqiptare, dhe pse secili duhet ta barte fajin e paradhesve te vete, pse nuk e kane çliruar atdheun e tyre. tradita e shqiptarit, nese ka mbetur sa do pak, eshte komunkimi pa sharje, pa fyerje. eshte momenti i fundit te ndryshojme sipas shembullit te skendebeut, kur u fale jeten edhe gjeneraleve qe e tradhtuan, sepse shteti don bashkimin dhe bashkimi ban fuqi. une po ia ze per te madhe thecit, pse bre burre, I rroke armet dhe luftove serbine, leje kete popull, se eshte mesuar vetem te huajit, me ju nenshtruar, dhe ne fund, edhe keto epitete ti vejne,
  te nderuar mendoni menqur-shqiptarisht, mos e hedhni fjalen e fundit te paren, bashkohuni se po na rreshqet dheu nga kembet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...