Published On: 6 Mars, 2016

Mos publikoni foto të fëmijëve në rrjetet sociale, ja arsyeja

Nënat apo baballarët mund të dënohen deri në një vit burgim dhe me një gjobë prej 35 mijë paund, nëse rezultojnë fajtorë për publikimin e detajeve të jetës private të fëmijëve të tyre, pa lejen e atyre.

Kjo bazuar në ligjet e privatësisë në Francë. Prandaj, prindërit  që publikojnë fotot e fëmijëve të tyre nëpër rrjetet sociale mund të paditen në të ardhmen prej vet atyre.

Ndërkohë, ekspertët thonë se fëmijët francezë mund të padisin prindërit qoftë edhe për publikimin e një fotoje të vetme në rrjete si “Facebook” apo “Twitter”.

Një ekspert i ligjeve dhe etikës mbi internetin, Eric Delcroix, është shprehur për gazetën “Le Figaro” se, “Pas pak vitesh, fëmijët mund t’i dërgojnë me lehtësi prindërit e tyre përpara dyerve të gjykatave, për publikimin e fotove të tyre kur kanë qenë të mitur”.

“Fëmijët, në faza të caktuara të jetës së tyre nuk do të donin mbase as të fotografoheshin, e jo më që fotot e tyre të bëheshin publike”, shton më tej ai.

Ndërkohë në muajin shkurt, xhandarmëria franceze, e shqetësuar mbi sigurinë e fëmijëve, postoi një mesazh në “Facebook”, ku lexohej: “Ju lutem, mos publikoni fotot e fëmijëve tuaj në “Facebook”. Mos harroni se, publikimi i tyre në rrjete sociale nuk është i sigurt. Mbetet shumë e rëndësishme që të mbroni privatësinë e të miturve dhe shfaqjen e tyre nëpër rrjetet sociale”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...