Published On: 4 Qershor, 2016

“Mos i ndihmoni shqiptarët”: Përse nuk kujtohet kush për këta?

Në mes të shiut dhe erës, në majë të një shkëmbi në Dieppe të Francës, 150 shqiptarë kanë ngritur një kamp, në pritje që të futen në Britaninë e Madhe.

Kryebashkiaku komunist i zonës ka deklaruar se askush nuk duhet t’i ndihmojë shqiptarët.

“Nuk mund të na bëni presion neve, sikur ne jemi përgjegjës për situatën,” tha Sebastien Jumel.

Situata është e vështirë, ndërkohë që vetëm një shqiptar në javë ia del të braktisë kampin dhe të largohet në Angli.

Nga ana tjetër, lideri i partisë UKIP në Angli, Nigel Farage, i njohur për qëndrimet kundër emigrantëve, tha se nëse 18 shqiptarëve u lejohet të marrin azil në këtë vend, atëherë “plazhet e Anglisë do mbushen me trupa”.

18 shqiptarë për pak u mbytën teksa tentuan të hyjnë në Angli me një skaf.

Ata janë arrestuar dhe mbahen në një kamp.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...