Published On: 11 Shkurt, 2016

Momenti i zbulimit të mozaikut të Aleksandrit të Madh me gjeneralët e tij- Turqi! (Video)

Gati dy vjet ma parë, në nëntor të vitit 2014 qenë zbuluar në gjendje të shkëlqyer 3 mozaikë të shek. II Në qytetin e lashtë Zeugma në jug të Turqisë, pranë kufirit me Sirinë, arkeologët kanë zbuluar tre mozaikë unik të cilët sipas ekspertëve janë në gjendje të shkëlqyer. Arkeologët që kanë bërë zbulimin, janë shprehur se mozaikët i përkasin shek II. Ata shpjegojnë se mozaiku i parë përshkruan 9 Muzat, perëndeshën e diturisë, muzikës, këngëve dhe valleve, si dhe burimin e frymëzimit të poetëve. Mozaiku i dytë, përshkruan Oqeanin dhe Tethys. Ky mozaik ka ngjyra të mrekullueshme, ndërsa shfaq në mënyrë mahnitëse bukurinë e fytyrave të heronjve. Ekspertët thonë se ky mozaik është krijuar nga një xham special, i krijuar posaçërisht për këtë mozaik. Ndërkaq, mozaiku i tretë është më i vogël se dy të parët. Ai përshkruan një njeri, i cili duhet të jetë një djalë i ri. Qyteti antik i Zeugma ku u zbuluan tre mozaikët, u themelua fillimisht si një vendbanim grek nga Seleucus i Nicator, një nga gjeneralët e Aleksandrit të Madh, në 300 p.e.s. Popullsia e qytetit në kulmin e saj ishte rreth 80.000 banorë. Zeugma është 80 për qind nën ujë, kjo pasi u përmbyet nga ujërat e një liqeni artificial që gjendej prabë tij. Civitas.

mosaic 3

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. NEXHIISLAMI thotë:

    Zeugma – it means in Albanian languige Zeu-voice, GMA ( GJ`MA ) EKO-EHO) ZEUGMA -VOICE OF EHO-ECHO.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...