Published On: 26 Qershor, 2016

Mogherini: Qytetarët dhe e gjithë bota ka nevojë për një BE më të fortë se kurrë më parë

Pas vendimit të Britanisë për të lënë Bashkimin Evropian është më e rëndësishme që BE të tregojë unitet në luftën kundër rritjes së sfidave globale.

“Qëllimi, edhe ekzistenca e Bashkimit tonë janë sjellë në pyetje. Megjithatë, qytetarët tanë dhe bota ka nevojë për një BE të fortë se kurrë më parë”, tha Mogherini në një raport mbi strategjinë globale në të cilën BE-ja do të diskutohet një javë më vonë.

 Në kohë të vështira, një Union i fortë është ai i cili mendon në mënyrë strategjike, vizioni ushqehet duke punuar së bashku, tha Mogherini.

“Kjo është edhe më e vërtetë pas referendumit britanik”, ka vazhduar ajo, shkruan Tanjug, transmeton Indeksonline.

Udhëheqësit e BE-së vitin e kaluar Mogherini kishte ngarkuar për të zhvilluar një “strategji globale për politikën e jashtme dhe të sigurisë” në përgjigje të shumëllojshmërisë së sfidave të sigurisë, e cila është e krizës më të madhe të emigrantëve.

Ky raport do ishte në krye të agjendës së samitit të BE-së të martën dhe të mërkurën në Bruksel, por pas referendumit të Britanisë të gjitha temat e tjera janë shtyrë për më vone.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...