Published On: 5 Maj, 2016

Mogherini: Kosova është Evropë, kemi edhe shumë punë për të bërë

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini, e cila po qëndron sot në Kosovë pas marrjes së rekomandimit për liberalizim të vizave dha disa mesazhe për vendin.

Në një konferencë për media Mogherini tha se ka mbetur ende shumë punë për t’u bërë, por me një mund dhe punë të madhe që do të bëjnë se bashku mund të ja arrihen të gjitha.

“Kjo është një punë e përbashkët shumë e madhe që e kemi bërë. Sot kemi bërë një hap shumë të rëndësishëm përpara edhe pse nuk ka qenë shumë i mirëpritur nga ju. Kjo do të thotë se Kosova është Evropë, dhe ajo qka jemi duke punuar ne është integrimi evropian i Kosovës dhe në institucionet e BE-së. Është rrugë e gjatë dhe e mundimshme dhe e komplikuar”, tha Mogherini.

Duke uruar qytetarët e Kosovës për marrjen e rekomandimit, Mogherini foli edhe për dialogun Kosovë – Serbi, të cilin e quajti si shumë të rëndësishëm për forcimin e shtetit. Përveç që është i rëndësishëm për shtetin Mogherini tha se ky dialog është shumë i rëndësishëm edhe për rajonin, shkruan kosovapress.

Ajo u shpr eh e lumtur edhe për pranimin e Kosovës në UEFA dhe të arriturat tjera që do të vijnë në vazhdim për Kosovën drejt rrugës evropiane.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...