Published On: 28 Janar, 2016

Mogherini: Bisedimet u zhvilluan në atmosferë të mirë, ka përparim në disa tema

  • Ndërmjetësuesja e takimit Kosovë – Serbi në Bruksel, Frederica Mogherini ka lëshuar një komunikatë për medie pas përfundimit të takimit.

“Bisedimet u zhvilluan në një atmosferë shumë të mirë”, ka thënë Mogherini, duke diskutuar për zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tash: Marrëveshja për Pranimin e Universitetit diplomave dhe Marrëveshja për Lëvizje të Lirë, Marrëveshjes së parë të prillit 2013 dhe marrëveshjet gusht të 2015.

Përfaqësuesja e lartë e BE-së ka thënë se jetësimi i pranimit të diplomave dhe certifikatave shkollore po bëhet. Përparim ajo ka parë edhe në zbatimin e Marrëveshjes për lirinë e lëvizjes, me theks të veçantë për targa të automjeteve.

“Diskutimi për më tepër është fokusuar në angazhimin e të dyja palëve për të punuar për zbatimin e marrëveshjes për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, bazuar në marrëveshjet e nënshkruara tashmë.

Të dyja palët ranë gjithashtu dakord për të filluar diskutimet mbi lidhje direkte ajrore dhe hekurudhore mes Kosovës dhe Serbisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...