Published On: 27 Qershor, 2016

Mjerë shqiptarët me akademi (y)kët që i kanë – Mehmet Kraja!

 

Fahri Xharra
Sa rëndë më vjen të flas për një akademik, por ja që zemra po pëlcet; nuk duron më. Të rrethuar me hoxhallarë injoranta, të porositur për të keq, të rrethuar me një auditorium xhamish aq naiv sa edhe të gërditshëm, të cilët nuk kanë lexuar kurrë përveç dy –tri fjalë nga kujtimet In memoriam, të rrethuar me politikan të cilët kurrë nuk e pyesin veten: ”Çka bëra unë për Kosovën gjatë këtyre 17 vjetëve që kaluan?-; të rrethuar me programe televizive (hamdyrilah në gjuhën shqipe) por, të cilat na ndjellin vetëm pesimizëm dhe vetëvrasje ardhmërie ;të rrehuar me tregtarë të pacipë që e shesin suxhukun me zorrë derri( ?)…. E vetmja shpresë na mbesin akademikët. E vetmja shpresë na mbesin kush? Akademikët, pra. Por, edhe ata janë humbur në fatamorganën antishqiptare, dhe se më shumë po mundohen ta kapin dhe përqafojnë ajo iu largohet, e kjo rrugë iu zgjatë deri në perëndim të “dritës“ së tradhtisë.
Të vrasësh një-dy – tre njerëz pas shpine, tradhtisht është krim që nuk falet, por është një dhembje e madhe për familjet e tyre. Por, ta vrasësh popullin tënd pas shpine me shkrimet dhe publikimet është një zi mbarë kombëtare. E kjo po ndodhë edhe nga akademikët.

Mehmet Kraja ka shumë mëkate, nuk do t`ia numëroj por, kjo e fundit: ”Noli dhe Konica, këta përçarës të mëdhenj të botës shqiptare“ (shkruar nga ai) është për tu vajtuar.
Jo vetëm për t`u vajtuar, por edhe që të shtyn të mendosh se kush e porositi këtë njeri me privilegje të mëdha shoqërore, që në zjarrin antikombëtar që po vlon të shtojë edhe disa zjarre me shpifje dhe insinuata ( të cilat vetëm të porositurit i biejnë ndër mend) që nuk janë asgjë tjetër vetëm vazhdimësi e porosive serbo-turke për errësimin e të kaluarës kombëtare dhe figurave të saj të ndritura.

Më dhemb zemra ti përshkruaj “zbulimet“ heroike antikombëtare, “zbulimet“ që edhe akademia serbe nuk guxon t`i thotë: ”Noli, për shkak të ambicieve të tij politike, i priu një kryengritjeje shkatërrimtare në Shqipëri (1924); Konica, për interesat e tij meskine, bëri aktin e shëmtuar të tradhtisë: në cilësinë e ministrit-ambasador ia dorëzoi vulat e shtetit që përfaqësonte ambasadorit të shtetit pushtues (Italisë), shkruan akademiku Mehmet Kraja në “Shtojcën për Kulturë” të gazetës “Koha Ditore“.

Kush është Mehmet Kraja?
“Mehmet Kraja ka lindur më 1952, në Krajë, afër Liqenit të Shkodrës, në Mal të Zi. Shkollimin e mesëm e kreu në Ulqin, ndërsa të lartin në Universitetin e Prishtinës. Nga viti 1974-76 ishte kryeredaktor i gazetës së studentëve “Bota e re”. Më pas punoi si gazetar dhe redaktor i kulturës në gazetën “Rilindja”. Gjatë viteve 1992-99 jetoi dhe punoi në Tiranë. Pas luftës ishte redaktor i kulturës në të përditshmet “Zëri” dhe “Koha Ditore”. Që nga viti 2002 është edhe ligjërues në Fakultetin e Arteve në Prishtinë, ku jep lëndën e skenarit të filmit. Është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Deri tani ka botuar: 10 romane, 5 përmbledhje me tregime, 10 drama dhe tre libra me kritikë dhe publicistikë, si dhe një numër tekstesh publicistike në shtypin e Kosovës dhe Shqipërisë.”
Nuk mundem më shumë, në vend që të thuri hymne për disa nga akademi(y)kët tanë më duhet ta them këtë: Akademik Mehmet Kraja, në vallen e akademisë serbe.

“Vërtetë më vjen keq për gjendjen në të cilën ka rënë ‘akademia’ jonë dhe sejmenët e saj, që nuk po tregojnë pos që janë të detyruar të hyjnë (ose janë) në vallen e Akademisë Serbe, jo vetëm duke mos punuar asgjë, por për më tepër, duke bërë përpjekje” ta rrisin antishqiptarizmin.

Gjakovë, 26.06.16

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Rrebeshi thotë:

    Per t’a rrumbullakesuar Akademine tone,duhet qe ne te,te kyqet edhe fahri xharroviqi…Atehere do te kishim akademi se jo mahi!?

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...