Published On: 20 Janar, 2016

Mitralozët e bajonetat drejtuar nga unë

Mitralozët e bajonetat drejtuar nga unë

 

Pëllumb Lamaj

 

Trishtimin flaka sot

Mbi telat me gjemba

Dhe sytë e lodhur në qiell

Në përhumbjen e një reje rebele

Që largohej e vetmuar

Drejt foleve të panjohura

Ravijëzuan fytyrën tënde

E në çast mitralozët e bajonetat

Drejtuar nga unë

U shndërruan në petale dashurie.

Vallë pse je kaq larg

Sot që është Dita e Verës

E unë trëndafilin e kuq

Dot nuk ta sjell…..

 

Spaç, 1979

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...