Published On: 23 Janar, 2016

Mis New York USA 2016 është Serena Buçaj (FOTO)

  • Dy vjaza shqiptare mes 20 më të bukurave në Nju Jork- Florinda Kajtazi dhe Serena Buçaj
 Beqir SINA
NEW YORK CITY – 7 vjeçarja shqiptare Serena Buçaj – u kurorëzua mbrëmë Mis New York USA 2016 – në fund të konkursit të bukurisë të mbajtur më 17 janar, 2016.
Ajo është duke punuar si një modeliste në kompaninë e njohur të modës “Major Modeli” në metropolin e botës qytetin e Nju Jorkut.
Buçaj thotë me krenari se ajo i ka rrënjët e saj shqiptare – Albanian Roots.
Në të njëjtën garë të bukurisë u kurorëzua për të përfaqësuar Nju Jorkun, në garën e vajzave të bukura nën 18 vjeç – për Miss Teen USA, konkurusia, Natalia Terrero.
Bukuroshja shqiptare me origjinë nga Puka – lindur e rritur në SHBA , Serena Buçaj, do të ketë mundësi këtë vit për të konkurruar në Miss USA 2016 – ku ajo shpreson që do të kurorëzohet me “Kurorën Mbretërore” të bukurisë, nga Miss USA Olivia Jordan nga Oklahoma.
Përveç përfitimeve materiale – dhe konkuruese, 27 vjeçarja shqipare Buçaj, është edhe fituese e Miss USA 2016 e cila tash thuhet se do të shkojë të përfaqësojë Shtetet e Bashkuara në konkursin Miss Universe 2016.
Ajo që tërheq vëmendjen kësaj rradhe në garën më të madhe të bukurisë në New York, për këtë vit është se në mesin e 20 finalisteve në fund të garës ishte edhe një bukuroshe tjetër shqiptare – vashëza Florinda Kajtazi nga Kosova, e cila jeton në Shtetet e Bashkuara.
Është, për t’u permendur me këtë rast fakti – se bukuroshja shqiptare Buçaj arriti në Mis New York USA 2015, së bashku latinen Thatiana Diaz duke konkuruar mes 50 femrave më të bukura më 12 korrik 2015 për titullin e Miss USA 2015, duke u vendosë në Top 15 femrat më të bukura në SHBA.

Historia e Mis New York USA Pageant

Nju Jorku metropoli botror qendra më e madhe e botës për modën- së bashku me Londrën, Parisin, Romën, Amsterdamin, Berilinin, është një nga qytetet më të suksesshme në Miss USA, dhe është renditur e treta në aspektin e numrit dhe vlerës së vendosjes në të gjitha vitet e konkurrencës.

Nju Jorku ka fituar Miss USA në konkursin e bukurisë së femrave në rang kombëtar, tri herë: Jackie Loughery (1952), Maria Therese Friel (1979), Kimberly Pressler (1999). Ky qytet gjithashtu ka numrin e tretë më të lartë të gjysmë-finalisteve (ose më mirë) me 33 vasha.

Mis New York USA 2016 Rezultatet përfundimtare

1 Briana Siaca

2 Hannah Lopa
3 Ashley Edwards
4 Christina Brat
Gjysmë-finalistë – Semi-finalists
 
Morgan Lucas
Susanna Domosi
Briana Siaca
A’storia Hill
Victoria Smurro
Kylie Jasenski
Sarah Rattan
Natalie Negrotti
Rebecca Herman
Ashley Edwards
Serena Bucaj
Jenna Tirado
Hannah Lopa
Summer Gardner
Christina Monello
Blaidy Garcia
Florinda Kajtazi
Shannon Geraghty
Alyssa Schmidt
Çmimet – Awards
Miss Photogenic – Rebecca Herman
Miss Congeniality – Serena Hutton
Natalia-Terrero-is-Miss-New-York-Teen-USA-2016.jpg
  honey-lee4.jpgtumblr_inline_nigakooY1Q1qj7esm.jpg
 Geena-Cardalena-683x1024.jpg
KIO42SZT2PNews1.jpg
Displaying KIO42SZT2PNews1.jpgmissnewyorkusa.jpg
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...