Published On: 12 Qershor, 2016

Mirupafshim tokë e ndame nga trungu amë!!

  •           KOSOVA dhe udhëtimi im i parë drejt saj…

  • AGIM KABA       

Tashmë 76 vjeçar i larguar prej shumë vitesh nga Shqipnia e Tirana vendlindja ime, me origjinë të familjes nga Dibra e Madhe, vendosa ta realizoj një dëshirë të kahershme të shihja sa jam gjallë Kosovën, truallin shqiptar të Heronjve patriotë të Lidhjes së Prizrenit dhe vendlindjen e Isa Boletinit e deri tek heronjtë si Adem Jashari me shokë që jetuan, punuan e luftuan duke dhanë jetën për Kosovën e Shqiptarinë.

Në rininë time nuk pata fat ta njihja mirë Kosovën. Ajo ishte për ne një “mollë e ndalueme”. Fillova shkollën fillore në Tiranë në vitin 1947 dhe mbarova  Universitetin e Tiranës, Fakultetin e Inxhinierisë së Ndërtimit në vitin 1962. Shumë pak dinim mbi Kosovën e vëllezërit kosovarë në ato vite. U desh fundi i viteve të ’70-ta që ne duke pa “vjedhurazi” televizionin jugosllav, arritëm të njihemi ma mirë me Kosovën. Gjithçka shpërtheu kur u fol më shumë në median zyrtare për ngjarjet e dhimbshme të vitit 1981 e sidomos ma vonë kur disa shqiptarë udhëtuan në Kosovë dhe në kthim dhanë një informacion të plotë për gjendjen atje. Nga larg e kam pa Kosovën, por pa hy në të. Në vitet e ’70-ta si inxhinier kam qenë disa herë me shërbim në Has të Krumes së Kukësit për studime projektimi të rezervuarve të ndryshëm në pllajen e Krumes. Një ditë duke ardh nga Tropoja kaluam në të vetmen rrugë nacionale që të dërgonte në Kukës… Në maje të një pllaje kodrinore të lartë, pak metra nga rruga ishte posta kufitare, dhe një rrugë që vazhdonte përtej kufirit. Pas një ndalese të shkurtër e kontrolli nga posta, dallova një pamje të mrekullueshme  poshtë kodrës një fushë e madhe plot gjelbërim dhe pak kilometra më tutje ndodhej një qytet i vogël me plot shtëpi të ulta me tjegulla të kuqe që ishte Gjakova!!! Tani që po shkruaj  pamvarësisht se në distancë e kam pa nga larg Kosovën.

Në fëmijërinë time për shumë vite kemi bashkëjetuar në të njëjtën banesë me një familje kosovare të S. Hanes nga Gjakova. Me fëmijët e tyre, ma vonë profesorë e inxhinierë të zot, u rritëm së bashku dhe kalitëm një miqësi që vazhdoi gjatë. Në këtë familje ishin nipa vëllaznit Duraku. Mbaj mend që krenohesha me mjekun dhe Mjeshtrin disa herë kampionin kombëtar të shahut z.Esat Duraku. Ngjarjet e mëvonshme të vitit 1989 e në vazhdim i ndoqa me mjaft simpati si të gjithë shqiptarët e tjerë. Në fund të vitit 1990 isha në Torino të Italisë ku takova legjendën e futbollit shqiptar Riza Lushten. Shkrimi i parë për të u bë në Shkurt të vitit 1991 dhe u botua në Tiranë nga gazeta “Bashkimi” dhe ma vonë në Amerikë e Kosovë. Jam krenar se një nga vajzat e mia ishte e mbështjellun me një flamur shqiptar gjatë një demonstrate paqësore para Shtëpisë së Bardhë, ku merrnin pjesë me qindra shqiptarë në Ëashington, në mbështetje të Kosovës. Aty ajo u intervistua nga një trupë televizive.

Personalisht, qysh në fëmijërinë e hershme isha i dhanë pas sportit  sidomos futbollit, mbaj mend e krenohem me golat e Fadil Vokrrit të Partizanit të Beogradit e me Prishtinën, atë futbollist shqiptar që ishte në eliten  e futbollit jugosllav. Krenoheshim me boksierët kosovarë, shumë herë kampionë të ish Jugosllavisë etj. Në fund të viteve të ’80-ta kam botuar një përkthim për Adrian Koznikun e Eduard Abazin lojtarë të “Hajdukut” të Splitit.

Vitet kaluan shumë shpejt e tashmë prej vitesh nga Amerika ndjek me pasion e dashuri sportin e sportistët shqiptarë kudo që janë. Jam mahnitur e më ka pëlqyer tej mase një emision televiziv i “Agon Channel” nga Tirana. Emisioni quhej “Kontrata” dhe i dedikohej yllit të kombëtares shqiptare të këtyre viteve, gjakovari Lorik Cana. Ai djalë aq simpatik, mbrojtës i shkëlqyer e me famë në futbollin elitar europian, ishte po aq i zoti, autoritar e kompetent në atë emision kushtuar jetës së tij. Në fund të emisionit isha tepër i emocionuar nga ai djalë i mrekullueshëm me atë zemër të kulluar shqiptari. Djem si ai e bën realitet dhe e ngritën lart emrin e Shqipërisë e Kosovës në arenën botërore, që na bën aq krenar, dhe padyshim ky është vetëm fillimi i një historie të artë…

Me këto ndjenja , tashmë vizitor në Tiranë desha të plotësoj dëshirën të shihja Prishtinën e Prizrenin. U gëzova pa masë kur im vëlla inxhinier projektues  rrugësh e autostradash më tha se shkonte në Kosovë në zbatim të një projekti. Unë i thashë kur të shkosh më merr se dua ta shoh Kosovën. Pak ditë më vonë im vëlla më telefonoi dhe më tha që pas një ore nisemi për në Prishtinë hajde se të presim. Në nxitim e sipër i bindur që e kisha kartën e identitetit, e harrova atë dhe pak ma vonë unë, im vëlla e stafi i tij u nisëm për në Kosovë. Kisha pothuaj 30 vjet pa qenë në atë zonë të veriut të Shqipërisë që e njihja në pëllëmbë të dorës për faktin se për 30 vjet si inxhinier kalova shërbime të shumta në të gjithë territorin e vendit gjatë projektimit e zbatimit të veprave të mbedha të ndërtimit si hidrocentrale, fabrika etj. Gjatë udhëtimit nuk po i besoja syve, më pëlqeu shumë “Rruga e Kombit”, një arterie nyje që na lidh me Kosovën, një kryevepër që vite më parë ishte e pa imagjinushme. Ndër vite jetoj transformimet e Tiranës dhe të gjithë qyteteve shqiptare. Në një kohë të shkurtër arritëm në Qafe Morinë (kjo një mrekulli në vete). Aty në posten kufitare të Kosovës ndodhi ajo që nuk e prisnja kurrë. Kur na kërkuan kartat e identitetit unë konstatova që në portofol e kisha vetëm karten e identitetit amerikan. Kështu papritmas , kryesisht për fajin tim ndodhi ajo që nuk duhej të ndodhte. Kaluam pa kontroll kufirin shqiptar dhe ndaluam në pjesën e kufirit kosovar. Im vëlla mblodhi kartat e identitetit dhe unë konstatova që në vend të asaj shqiptare kisha vetëm atë amerikane… pra e kisha harruar në Tiranë.

Natyrisht u bëra zeher sidomos kur një oficerkosovar tha “… ti Agim nuk kalon këtu, vetëm po pate pashaportë…”. E kuptoj- i thashë- por kjo kartë amerikane ka emrin tim e fotografinë dhe të tjera detaje identifikimi… të lutem mos më kthe mbrapsht”. Ai vazhdoi “vetëm Ministri i Brendshëm mund të më urdhërojë mua, pra të lutem kthehu…”. E imagjinoni zemërimin e tim vëllai dhe timin në veçanti. Aty pranë u ndodh një veturë dhe një djalë i ri më mori për në Tiranë. Mbas 5 orëve u ndodha përsëri në Tiranë. Dëshpërimin tim e ndjeva më shumë, kur pas një komunikimi me një mik timin në Prishtinë. Ai i prekur për këtë histori me dashamirësi më tha këtu hyjnë plot, si nuk të lanë ty një burrë i moshuar. Unë ju përgjigja shkurt “fajtor isha vetë megjithëse më vjen keq që dështoi ai udhëtim i parë. Do vij së shpejti e ndoshta më shpejt se unë, shkrimi im”.

Jam një shqiptar i thjeshtë si mijëra shqiptarë të tjerë që e duam kombin tonë në të mirë e në të keqe. Tregojnë se një herë në ShBA një shqiptari që ishte paraqitur për të marrë nënshtetësinë amerikane, pas kalimit të periudhës 5 vjeçare të natyralizimit, ndërmjet pyetjeve për historinë e ligjet e legjislacionin amerikan i kishin bërë një pyetje të veçantë”… ti ke lindur në Shqipëri, po sikur për rrethana të caktuara Amerika hyn në luftë me Shqipërinë ti a do të luftoje me ushtrinë amerikane kundër Shqipërisë?” ai flakë për flakë u përgjigj “po”. Atëherë është shumë e qartë arsyeja pse ti nuk e fiton nënshtetësinë amerikane, përderisa nuk e do atdheun amë nuk ke si e do Amerikën!

Mirupafshim tokë e ndame nga trungu amë!! Tashti është shumë afërt e gjithnjë më reale bashkëvllaznimi mbarë shqiptar!!!

Tiranë, 31 Maj 2016

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...