Published On: 26 Janar, 2016

Ministrja Kumbaro manipulon të vërtetën

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Furrxhi, ka derguar një shkresë në Komisionin parlamentar të Mediave, ku edhe u thirr për të raportuar mbi ngjarjen e rëndë në Teatrin Kombëtar ku drejtori Hervin Çuli goditi gazetarin e AbcNews, Eni Shehu, në të cilën gënjen publikisht kur jep versionin e saj për ngjarjen.
Duke iu referuar gjoja stafit të Teatrit, ministrja e Kulturës, manipulon ngjarjen dhe justifikon në mënyrën më të paturpshme dhunën ndaj një gazetari. Sipas saj, gazetari nuk ka qenë në detyrë, por si spektator gjatë shfaqjes ku Çuli është edhe regjisor. Madje ajo shkon më larg kur në rolin e një thashethemexhije referon se gazetari paska ngacmuar aktorët, gjë që e ka nervozuar drejtorin- regjisor. Dhe kulmin e mbërrin kur deklaron se nuk i kanë rezultuar dëshmitarë që pohonin akte dhune.
Eshtë e paimagjinueshme se si një përfaqësuese e qeverisë e këtij niveli të manifestojë një nivel të tillë reagimi. Ministrja e Kulturës, në asnjë ditë të vetme, që kur ndodhi ngjarja e deri më sot, nuk ka kontaktuar asnjëherë me drejtuesit e AbcNews. Këta të fundit, deklaruan me përgjegjësi të plotë se gazetari ka qenë në detyrë dhe se ndaj tij është ushtruar dhunë fizike nga vetë drejtori Hervin Çuli. Por ministrja nuk pranoi të informohej edhe për këtë version. Ashtu siç nuk denjoi të takohej vetë me gazetarin e dëmtuar, për të mësuar edhe prej tij atë që kish ndodhur, qoftë si ministre por qoftë edhe si qënie humane. Nuk pranoi gjithashtu të dëgjonte, ashtu siç pretendon se ka bërë me stafin e Teatrit, edhe një përfaqësi të shoqatave të gazetarëve duke marrë në mbrojtje një akt të pastër rrugaçëror.
Ministrja Kumbaro Furrxhi e tejkalon edhe vetë drejtorin Çuli, i cili pranoi tek gazeta Panorama se është penduar për dhunën verbale, dhe madje edhe pas kësaj nuk mori mundimin të informohej nga për rrethanat e ngjarjes. Në deklaratën e saj, zonja Kumbaro Furrxhi, lë të kuptohet se nëse një gazetar nuk qënka në detyrë, ai mund të goditet nga një drejtues institucioni publik!
Me këtë reagim të saj, në fakt do të duhej të kërkohej dorëheqja e ministres përpara dorëheqjes së drejtorit të Teatrit Kombëtar. Kjo sjellje e një zyrtari të lartë të qeverisë, bën me përgjegjësi edhe kryeminstrin Edi Rama, i cili nuk mund të qëndrojë si spektator përballë shfaqjeve të tillë të shëmtuara.
Ministrja e Kulturës mund të ketë arsyet e saj për të marrë në mbrojtjë drejtorin që i ka caktuar Edi Rama, por ajo nuk mund të marrë nëpër këmbë dinjitetin e një gazetari, duke e denigruar atë publikisht nëpërmjet manipulimit të së vërtetës.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...