Published On: 13 Shtator, 2016

Ministri rus: SHBA-të gabuan me ndërhyrjen në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët e tyre perëndimorë, në mënyrë konstante po e shkatërrojnë rendin ekzistent botëror, ka thënë ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu për Sputnik.

Ndërhyrjet e tyre kanë filluar me Bosnjën dhe Kosovën dhe kanë vazhduar me Irakun e Libinë”, ka thënë Shoigu në një deklaratë për Sputnik, transmeton Klan Kosova.

Kjo deklaratë e qeveritarit rus ka ardhur pasi homologu i tij amerikan Ashton Carter ka thënë se Rusia po i shkatërron themelet e rendit botëror.
“Qysh kur operacioni SHBA-NATO e ka ndarë Jugosllavinë, Rusia vazhdimisht ka paralajmëruar se këto aksione do të kenë pasoja”, ka thënë ministri.
Sipas Shoigut, kolegët e tij amerikanë kanë bërë gabime të ngjashme edhe në Irak, Afganistan, Libi dhe në shtetet e tjera.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...