Published On: 7 Maj, 2016

Ministri i Financave i përgjigjet Besim Beqajt: Buxheti s’u rrit nga taksat, por nga mirëqeverisja

Ministri i Financave, Avdullah Hoti ka thënë se buxheti i shtetit s’është rritur nga rritja e taksave por nga qeverisja e mirë dhe luftimi i evazionit fiskal.

Në këtë mënyrë, Hoti i është përgjigjur akuzave të ish-Ministrit Besim Beqaj, i cili tha sot në Konventën e PDK’së se buxheti i shtetit është rritur me rritjen e taksave ndaj qytetarëve të Kosovës.

“Ka ende shume pika te programit qeverises qe do te realizohen ne vijim, por jo permes rritjes se taksave sic po tentohet te portretohet rritja e te hyrave buxhetore. Te hyrat buxhetore shtese prej 115 mil euro gjate vitit qe lame pas kane ardhur nga rritja ekonomike dhe nga luftimi i evazionit fiskal. Rreth 50 mil euro shtese te mbledhura sivjet brenda kater muajve reflektojne luften kunder evazionit e kontrabandes”, ka shkruar Hoti, në një reagim, të publikuar në FB.

Veç kësaj, Hoti ka thënë se për dallim prej kohës kur Beqaj ishte Ministër, tash rritja ekonomike s’është 1.2 por 3.6 për qind, shkruan Express.

Lexojeni të plotë reagimin:

Ne nje vit te Qeverise Mustafa jane permiresuar trendet e te gjithe indikatoreve ekonomik. Rritja ekonomike nga 1.2% ne 3.6%, investimet e jashtme nga 150 mil ne 320 mil ne vit, normat e interesit kane rene ne rreth 6%, te hyrat e buxhetit jane rritur ndjeshen nga nje rritje negative qe kane pasur me pare, punesimi eshte rritur me 12 mije ne sektorin formal dhe po aq ne bujqesi, jane rritur pensionet per kontributdhenes, jane rritur pagat per pervojen e punes, jane rritur subvencionet per bujqesi, eshte rritur buxheti per arsim e shendetesi.

Mbi te gjitha, buxheti eshte stabil me gjithe keto rritje ne shpenzime. Struktura e buxhetit eshte permiresuar. Shpenzimet korente jane vene nen kontroll. Eshte krijuar hapesire per investime kapitale permes klauzoles se investimeve. Kemi rritur besueshmerine e institucioneve financiare nderkombetare karshi buxhetit.

Kjo eshte Qeverisja Mustafa vetem ne fillimet e saj.

Ka ende shume pika te programit qeverises qe do te realizohen ne vijim, por jo permes rritjes se taksave sic po tentohet te portretohet rritja e te hyrave buxhetore. Te hyrat buxhetore shtese prej 115 mil euro gjate vitit qe lame pas kane ardhur nga rritja ekonomike dhe nga luftimi i evazionit fiskal. Rreth 50 mil euro shtese te mbledhura sivjet brenda kater muajve reflektojne luften kunder evazionit e kontrabandes.

Shteti ligjor po vendoset nga Qeveria Mustafa.

Te gjithe te marrim pergjegjesite qe na takojne, per te kaluaren dhe te tashmen.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...