Published On: 19 Gusht, 2016
Bota |

Ministri i brendshëm gjerman kërkon që të ndalohet ferexheja

Ministri i brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere, ka bërë thirrje që të bëhet një ndalesë e pjesshme për mbulesën e grave myslimane, një ditë pasi tha që ndalimi i ferexhes nuk është kushtetuese.

Ai u shpreh se ferexheja nuk shkon me shoqërinë e Gjermanisë, transmeton Klan Kosova.

“Ne i bëjmë thirrje çdo kujt që të dalin me fytyrë zbuluar”.

Propozimi do të ndalojë secilin grua që të mos mbulohet në shkolla, universitet, kopshte, në administrata publike dhe gjatë kohës sa vozisin.

Por ky propozim i de Maiziere kërkon edhe miratimin parlamentar në mënyrë që të bëhet ligj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...