Published On: 4 Gusht, 2016

Ministri Bushati aferë seksuale në Brazil

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri një akuzë të fortë sot përmes një statusi në Facebook kur tha se ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është përfshirë në një skandal seksual gjatë një vizite zyrtare në Brazil.

Berisha nuk jepte më shumë detaje rreth kësaj akuze por shkruante se ky skandal është denoncuar nga mediat ndërkombëtare. Sipas statusit të deputetit demokrat denoncimi ishte i tillë: Ministri Bushati ka shpërdorur detyrën duke shkuar me një prostitutë braziliane gjatë udhëtimit zyrtar që pati drejt Brazilit.

Express kërkoi në media të rëndësishme ndërkombëtare për një shkrim që t’i referohej një akuze të tillë dhe i vetmi rezultat që del është ai në median “Spero News”. Shkrimi është botuar më 2 gusht të 2016-ës dhe autor i tij është kolumnisti Peter Tase.

Sipas shkrimit të gjatë i cili godet qeverinë e kryeministrit Edi Rama dhe ministrave të tij, në fund flitet për skandalet e ministrit të Punëve të Jashtme Ditmir Bushati. Në shkrim thuhet se skandali ka ndodhur në 5 nëntor të 2015-ës ku pas takimeve zyrtare ministri shqiptar ka shkuar në një vend në periferi të Brazilit dhe aty ka kryer marrëdhënie seksuale me një modele të njohur braziliane një yll pornografik, emri i së cilës nuk thuhet në shkrim. Këto akuza, autori i bazon në informacione konfidenciale.

Pjesë nga shkrimi – përkthyer nga Express

Në 5 nëntor të vitit 2015, ministri shqiptar i Punëve të Jashtme zhvilloi një vizitë zyrtare në Brazil ku u takua mes homologun e tij Mauro Luiz lecker Viera, me kryetarin e Dhomës së Deputetëve Eduardo Cosendioni da Xunda dhe liderë të senatit brazilian, përfshirë edhe kryetarin e Komisionit për Mbrojtjen Kombëtare, Aloysio Nunes Ferreira.

Përveç takimeve zyrtare, ministri Bushati i ka kushtuar një vëmendje të veçantë edhe kënaqësisë së tij personale ku vizitoi një nga vendet diskrete në periferi të Brazilit dhe kaloi natën me një nga modelet më të mira braziliane dhe yll pornografie. Sipas informacioneve konfidenciale sipas policisë federale braziliane: Zoti Bushati është i përfshirë në një aferë seksuale me një modele vendase.

Një çështje e tillë imoraliteti është mbajtur larg syve të publikut shqiptar. Kryediplomati shqiptar i ka borxh popullit shqiptar një shpjegim të hollësishëm në lidhje me sjelljen e tij imorale në kryeqytetin brazilian.

Kryeministri Edi Rama duhet të mbajë premtimet e tij, të zbatojë ligjet, të jetë i hapur dhe transparent ashtu siç ka premtuar gjatë fushatës së tij politike në vitin 2013. /Përgatiti: Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...