Published On: 30 Prill, 2016

Ministri Britanik sulmon keq Shqipërinë

“Nëse mendoni tani se BE është keq, prisni derisa të hyjë Shqipëria në Bashkimin Evropian”. Kjo ka qenë një tjetër deklaratë e fortë e Ministrit britanik të Drejtësisë, Michael Gove ka ‘goditur’ sërish Shqipërinë me deklaratat e tij. Gove ka dhënë një tjetër ‘goditje’ ironizuese për Shqipërinë, duke u bërë kështu pjesë e argumentit se përse Britania nuk duhet të qëndrojë në BE. Në një artikull të prestigjiozes ‘Daily Mail’, Ministri Gove, ka paralajmëruar britanikët se çfarë do të mund t’i ndodh Britanisë, nëse Shqipëria, dhe vendet e Ballkanit dhe Turqia do të hynë në BE.

“Opsioni shqiptar nuk është thjeshtë një roman imagjinar plazhi, por është një fakt diplomatik”, ka pohuar Gove. Ai thekson se Britania nga sot deri në 2020 do harxhojë 20 miliardë stërlina për të përgatitur vendet e Ballkanit për anëtarësimin e tyre në BE, ndërsa kjo shifër sipas Gove është më shumë se shuma që do paguajmë për fondin e luftës kundër kancerit në Shërbimin Shëndetësor britanik, NHS.

“Me siguri shqiptarët mendojnë se Foreing Office është i mbushur me personazhe të filmave të Pitkinit” shkruan ministri britanik. Ndër të tjera ministri përmend shifra të kriminalitetit shqiptar në Britania ku sipas tij nga rreth 10 mijë kriminel të huaj nëpër burgjet britanike 1 në 20 syresh janë shqiptare. “Nga tërë të burgosurit në burgjet tona që vijnë në vendet e BE, 10 për qind janë nga Shqipëria” nënvizon Gove.

Në këtë fushatë frikuese ministri britanik i Drejtësisë përmend edhe aspektet negative të hyrjes së vendeve të tjera të Ballkanit në BE dhe Turqisë dhe jo vetëm Shqipërisë, por kryesisht përdor gogolin shqiptar. Sakaq, përfaqësuesit e fushatës pro largimit të Britanisë nga BE-ja përdorin pak a shumë të njëjtat argumenta frikësuese që janë përdorur dikur edhe kur vende si Polonia, Rumania dhe Bullgaria u futën në BE, e ku sipas parashikimeve të tyre apokaliptike Britania do fundosej nën peshën e miliona emigrantëve nga këto vende.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...