Published On: 11 Shkurt, 2016

Ministri austriak Kurz: Hiqini dorë nga dhuna, nuk është zgjidhje!

  • Ministri i Punëve të Jashtme Hashim Thaçi ka pritur në takim ministrinë e Punëve të Jashtme të Austrisë Sebastian Kurz. Kurz ka thënë se e përkrah politikën e Kosovës, mirëpo ai nga Prishtina bëri apel që të ndalet dhuna e ushtruar nga opozita.

“E dimë që jeni në një pozitë të vështirë, i kemi parë dritaret e thyera të ndërtesës së Qeverisë, e dua të them këtu shumë qartë e ti bëj apel të gjithëve që të heqin dorë nga dhuna e të përcaktohen për dialog demokratik, se dhuna nuk është zgjidhje e duhet të dënohet e opozita duhet në një mënyrë demokratike të punojë me Qeverinë”, tha Kurz.

Kryediplomati austriak ka thënë gjithashtu se  duhet të vazhdojnë negociatat me Beogradin sepse sipas tij kjo është shumë e rëndësishme për stabilitetin e rajonit.

“Vendimtare për ne është se ajo që jeni marr vesh me Beogradin të zbatohet, është shumë e rëndësishme për rajonin dhe është bazë për vazhdim të mëtejshëm”, theksoi ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...