Published On: 25 Prill, 2016

Mimoza Kusari tradhton Behgjet Pacollin, shikon kah Ilir Deda

Mimoza Kusari Lila për shumë kohë ishte e pandashme nga Behgjet Pacolli, që kur ai e afroi rreth vetes, dhe më pas e bëri zëvendëspresidente. Ai thuaja hyri në luftë me gjithë Pacollët e tjerë, në fakt ata i bënin të gjitha pengesat e mundshme, në mënyrë që ajo të rrëshqiste apo ta humbte torruan. Lufta dukej e pushuar, kur ajo arriti me ndihmën e Pacollit dhe aleatëve të tjerë të bëhej kryetare e Gjakovës. Lufta për kreun e AKR-së n uk u ndërpre asnjëherë, shpesh u përfol se Behgjet Pacolli donte ta bënte kryetare, por përplasjet e brendshme, duket se e shtyn vendimin. Por, më në fund duket se ajo ose është lodhur nga kjo luftë ose më në fund është bërë e pavarur, dhe se don ta kthejë kokën pas, ti harroj ato që ka bërë behgjeti për të, udhëtimet e panumërta me shpenzime të hequra prej tij, diskutimet dhe kafet e pambarimta, dhe sot po shikon kah Iliri Deda, që tashmë po shkon drejt një partie, zyrtarisht të tretë.
Më tej mediat raportojnë për këtë mundësi.

Pas largimit të Ilir Dedës nga Lëvizja Vetëvendosje, ai ka paralajmëruar se brenda pak muajsh do të formoj një subjekt të ri politik. Gazeta Blic ka marrë vesh se ai këtë subjekt politik do ta formoj së bashku me kryetaren e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari- Lila.

“Sipas të gjitha gjasave, brenda pak javësh, Ilir Deda, Mimoza Kusari- Lila dhe disa personalitete të jetës publike do ta bëjnë publike partinë e re”, ka thënë ky burim i Gazetës Blic.

Para disa ditësh edhe Mimoza Kusari- Lila kishte deklaruar publikisht se edhe ajo përfundimisht i ka ndarë rrugët me Aleancën Kosova e Re të Behgjet Pacollit.

Ende nuk dihet se kush tjetër do ta përbëjë këtë subjekt të ri, mirëpo tash e sa kohë në opinion po përmendet edhe emrat e Dastid Pallaskës, Lumir Abdixhikut e disa të tjerëve që mund të jenë pjesë e një subjekti të ri politik.

Kryetarja e komunës së Gjakovës Mimoza Kusari – Lila, ka udhëtuar në Vjenë të Austrisë, ku po merr pjesë në edicionin e parë të programit për lidership të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Austrisë – “Austria Leadership Programs”,kështu ka bërë të dituar Zyra për Informim e kësaj komune.

Kryetarja Mimoza Kusari – Lila është ftuar në këtë aktivitet të karakterit ndërkombëtar, e përzgjedhur si përfaqësuese e Kosovës si kryetarja e parë femër në një komunë kosovare. Përpos saj, në këtë aktivitet po marrin pjesë edhe përfaqësues nga politika, biznesi dhe sektori jo qeveritar nga 25 shtete të botës, mes tyre Kina, Rusia, Kazakistani, Ukraina, Armenia, Serbia, Turqia, Irani, Bangladeshi, Malajzia, Hong Kong, e të tjera.
Gjatë qëndrimit në Austri, kryetarja Mimoza Kusari – Lila është pritur edhe nga Presidenti Federal i Republikës së Austrisë, Shkëlqesia e tij Heinz Fischer, në Pallatin Imperial në Vjenë, me të cilin ka zhvilluar një bisedë të ngrohtë, ndërsa nuk ka munguar edhe shkëmbimi i dhuratave, me simbolet e dy vendeve përkatëse.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...