Published On: 26 Qershor, 2016

Mimoza Kusari, presidentja e ardhshme e vendit, pas dorëheqjes së Thaçit nga Gjykata speciale


Mimoza Kusari dhe e ardhmja e saj politike


Anton Shala

Mimoza Kusari Lila është para një shpërthimi të ri politik. Pasi me sukses hyri në politikë duke u zgjedhur e para femër kryetare e një qyteti me zgjedhje të lira, ajo tani vështrimin e ka hedhur para, duke synuar ngjitjen në majat e shtetit.
Para saj kemi pasur edhe rastin e zgjedhjes së një femre presidente të shtetit, Atifete Jahjagës, por ajo më shumë paraqet rast dështimi, se sa suksesi, dhe se zgjedhja e saj ishte rastësore, dhe aspak meritore.
Në dallim nga ajo Mimoza Kusari është treguar e kujdesshme për imazhin e saj, duke mos lejuar pranimin e dështimit as të saj dhe as të institucionit.
Mimoza tregoi mençuri kur iki nga AKR-ja pasi e kuptoi se nga atje duhej të ikte për ta shpëtuar veten politikisht dhe se karrierën politike mund ta vazhdonte në një subjekt politik, por hapi më i mirë i saj në këtë rast ishte se ajo do të mbështeste idenë për të vepruar brenda një subjekti krejtësisht të ri politik.
Nuk u anëtarësua as në PDK sepse është kurba e krimit, dhe as në LDK, sepse edhe kjo i është nënshtruar kurbës së krimit, duke i shërbyer PDK-së dhe SHIK-ut. Për të njëjtat arsye nuk kishte pse shkonte në partitë më të vogla.
Ajo me këto veprime tregoi se mund të ecte vetë para, dhe se jehona e krijimit të një partie të re politike antikrim, mund të jetë një shpresë e re për shqiptarët shpresëhumbur.
Në fakt krijimi i partisë së re, e cila është në ndërtim e sipër, ka ndodhur për një qëllim kryesor. Sipas burimeve diplomatike ndërkombëtare, qëllimi është që prej saj të krijohen liderët e ardhshëm politik, më së paku nga kjo parti të dal Presidenti i vendit apo kryeministri.
Për ta fituar postin e kryeministrit Mimoza është më problematike sepse duhet një parti ti fitojë zgjedhjet, ose të ripërsërisë historinë negative të Isa Mustafës, por për postin e presidentit, mjafton konsensusi politik, dhe ai duhej të ishte i qartë, që të mos jetë i një pazari politik, por produkt i një marrëveshje qëlim mire për tejkalimin e krizës së shkaktuar nga arretimet dhe burgosjet nga Gjykata speciale, e cila pavarësisht që do ta arrestojë apo jo Hashim Thaçin, ajo do ta largojë nga skena politike, pra ai nuk do të mund të qëndrojë në krye të shtetit, pavarësisht mbështetjes nga nëntoka politike.
Prandaj, shanset më të mëdha Mimoza i ka që të vihet në krye të shtetit si presidente se sa si kryeministre. Në fakt ajo është duke e kaluar testin në qeverisjen në Gjakovë, ku është duke dhënë shpresa për gjakovarët me mënyrën e qeverisjes aktuale dhe se nëpërmjet kësaj ajo po e kalon edhe testin, si projeksion të mbështetur nga ndërkombëtarët.
Ndërsa, ajo ka përkrahje pasi ajo nuk ka asnjë dosje kriminale, as në të kaluarën dhe as tani. Nuk ka asnjë organizatë inteligjente, e cila ka evidentuar ndonjë aktivitet kriminal apo të paligjshëm prej saj nëpërmjet parasë publike.
Ajo do ta ndryshojë edhe imazhin e dëmtuar të Kosovës dhe Presidencës edhe nga Atifete Jahjaga, e cila krijoi vetëm task forca antikorrupcion e antikrim, por që dështoi në vënien e funksionimit të shtetit ligjor dhe rendit. Në fakt ajo ishte mbulesë e krimeve ekonomike të Thaçit dhe klanit pronto. Ishte tamam shërbestarja e Thaçit, edhe në aspektin politik si në rastin e VLAN-it, e shkeli Kushtetutën, duke bojkotuar një formacion të tërë politik të ri antiThaç.
Ky moment bëri, që ta përkul edhe LDK-në dhe ta vë tërësisht nën thundrat e SHIK-ut dhe kupolës së krimit.
Ajo po ashtu mund të jetë një presidente më e mirë për interesa të shtetit, edhe se sa Fatmir Sejdiu, sepse ky dështoi duke bërë koalicion me Thaçin dhe bandat kriminale dhe kështu i hapi rrugë të keqes në Kosovë dhe në LDK madje.
Pra, kjo do ta ketë shansën për rikthimin e imazhit të një Presidence rugoviane, pasi që nga atëherë imazhi i Presidencës dhe Kosovës është rrënuar në vazhdimësi.
Por, a do të jetë Mimoza ajo që lufton për Kosovën apo për Mimozën? Natyrisht që kjo mbetet të shihet nëse do ta tejkalojë egon e saj, dhe të ec drejt supergos, destinimit intelektual dhe të munguar në këtë vend.
Kjo është mundësia për ndryshimin e imazhit të Kosovës në periudhën e udhëheqjes së shtetit për tejkalimin e krizës së shkaktuar nga Gjykata speciale.
Ajo po ashtu ka bërë mirë me largimin nga modeli rus i pasurimit dhe qeverisjes.
Po, AKR-ja dhe Pacolli do ta kenë të vështirë ti hakmerren për braktisjen e partisë pasi ajo ka mësuar shumë për mënyrën e funskionimit të partisë dhe pastrimit të parave të krerëve të krimit të organizuar në Kosovë gjatë qëndrimit në AKR si njeriu i dytë i saj, dhe madje figura kryesore në veprimet publike politike.
Është me rëndësi të kuptohet edhe pse gjykata dhe prokuroria po hesht në rastin e porosisë së vrasjes së saj, edhe pse hetimet i kanë zbuluar njerëzit e paguar për atentat, ndërsa porositësit, vazhdojnë ta vëzhgojnë dhe të mos jenë të frikësuar nga drejtësia.
Të shohim se a po ndriçohet ky tentim atentat.
Argumenti kryesor për mos ndriçimin e një krimi të rëndë në Kosovë, është pushteti që kanë porositësit e krimit, edhe në këtë rast kuptohet se prapa tij qëndrojnë zyrtarë të lartë të shtetit apo të partive politike.
Edhe AKR-ja, nuk do të mund të rimëkëmbet me largimin e Kusarit, pavarësisht që ajo e flijoi veten si politikane dhe mundin e saj në atë parti, në emër të lëshimit apo që t’ju ofronte paqe, në luftën e brendshme në këtë parti.
Ardhmëria politike e këtyre bandave është Dyzi. Ndërsa, ardhmëria politike e Mimoza Kusari Lilajt, është pastrimi i imazhit të shqiptarëve, të shtetit të Kosovës, dhe shpëtimi i Kosovës nga rreziku i ndarjes së vendit, si pasojë e udhëheqjes nga bandat kriminale.
Shpresa e Kosovës me gjithë këto parti dhe politikan është e fundosur. Madje nuk do të ndodhë as liberalizimi i vizave, as dimrit, apo vjeshtes siç po thonë politikanët.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. lili thotë:

  Kuo zone ka nje dotje, e bile nje plot domethenje per qendrimet e saj ne politike edhe parimet e saj:nje njeri qe nderon Fadil Hoxhen edhe krimet e tij kunder Shqiptareve atdhetare kur nuk munden me perfasuar shtetin e kosoves.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(4)
 2. Mustafe Shabani thotë:

  Vendi yne aktualisht matet me palaqo dhe jovlera .
  Une i them artikullshkruesit dhe sejcilit e pse jo atje ku e la Rugova dhe e prishi ishkryetari i saj te cilin e tradhetuan SHIKistat duke e tradhetaur edhe kjo ate ????Ketije vendi i duhen vetem jovlerat ,palaqot dhe te tille jan ata qe tradhetojne dhe shiten e jo ata te cilet kan kredibilitet ne te gjtiha segmenetet jetesore duke qene qe jan edhe vlera kombetare

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...